تبلیغات
مردی از جنس یخ!!! - چند نکته در باب توافق هسته ای


درباره وبلاگ:


آرشیو:


آخرین پستها :


نویسندگان:


آمار وبلاگ:Admin Logo themebox

چند نکته در باب توافق هسته ای

نوشته شده توسط:مرد یخی
دوشنبه 4 آذر 1392-08:52 ق.ظ

پیش از هر چیز لازم است به دکتر ظریف خسته نباشید بگوییم. بی انصافی است که برخی سخن از ترکمنچای هسته ای می کنند و فکر می کنند فردی که 5 روز به صورت فشرده در حال مذاکره بوده است، برای امتیاز دادن مذاکره می کرده است. چند نکته به ذهنم می رسد.
1. پذیرفتن مذاکره یعنی این که اختلافی وجود دارد که در منافع طرفین اختلال ایجاد می کند و گرنه دو سوی مذاکره سر یک میز نمی آمدند. در مورد ما و غرب مساله را باید ابتدا مشخص کرد و بعد دید که باید مذاکره کرد یا نه. می توان از آشتی ناپذیری اسلام آمریکایی-ناب محمدی یا تهدید انقلاب اسلامی به نمایندگی از مستضعفان جهان علیه استکبار جهان سخن گفت اما باید در مورد هر موضوع عملی تحلیل کرد. مشکل ما در مورد خاص برنامه هسته ای این است که هسته ای شدن ما (ولو با داشتن ظرفیت ساختن بمب و نه عملی کردن ساختن بمب)، نظام ایران را از نظر خارجی مصون خواهد کرد و همانند کره شمالی غرب هیچ گاه به فکر حمله به ایران نخواهد افتاد و تغییر نظام از بیرون غیر ممکن خواهد شد. حتی در این صورت غرب دیگر دنبال ناپایداری سازی نظام ایران نخواهد نرفت، چون معلوم نیست اگر نظام ایران ناپایدار شود، سلاح های هسته ای دست چه کسی خواهد افتاد. به علاوه منجر به آغاز یک مسابقه هسته ای در خاورمیانه خواهد شد که ناحیه ای با حکومت های پادشاهی ناپایداری است و در صورت انقلاب های کنترل نشده، تهدیدهای مستقیم متوجه غرب خواهد کرد. یعنی واقعا تضمینی است که اگر القاعده به سلاح هسته ای دسترسی پیدا کند، از آن استفاده نکند؟ مگر همین امروز رسانه های ایران گروه های تکفیری را متهم به استفاده از سلاح های شیمیایی علیه مردم عادی در سوریه نمی کنند؟ اگر به خاطرات جک استرا یا البرادعی مراجعه کنید، می بینید که نگرانی غربی ها بیشتر سر همین نکته است و این افراد هم چون دیگر در مسند قدرت نیستند، بعید است دروغ بگویند تا مثلا در افکار عمومی انحراف ایجاد کنند.
پس این اختلالی است که ما در منافع غرب ایجاد خواهیم کرد (البته اختلال اصلی). اما غربی ها هم با تحریم در کشور ما اختلال ایجاد کرده اند. هر چقدر هم عده ای شعار بدهند که تحریم ها اثر نگذاشته و ما را خودکفا کرده است، مردم  ایران با گوشت و پوست و خون اثر آن را حس کرده اند و واقعیت را با شعار نمی توان پوشاند. یکی از دلایل مهم رای آنها به دولت فعلی هم امیدواری به حل شد این مساله است. یعنی تشخیصشان این بوده است که آقای روحانی از همه توانایی بالاتری دارد.
2. پس ما در مساله هسته ای هیچ چاره ای جز مذاکره نداریم. همین که مذاکره را قبول کردیم به دنبالش قبول این نکته است که در هر مذاکره ولو منصفانه همه خواسته های یک طرف قبول نخواهد شد. چیزی را خواهیم داد و چیزی را خواهیم گرفت. علت مخالفت رهبری با مذاکره با آمریکا این بود که ایشان آنها را منصف نمی دانست و برای همین در گذشته بشدت مخالف هرگونه مذاکراتی بود. ولی تحریم های اخیر چاره دیگری برای ما نگذاشته است. روی همین ایشان بر خلاف مذاکرات قبلی از تعبیر نرمش قهرمانه استفاده می کند. به صورت مشابه امام مجتبی علیه السلام هم در شرایط اجبار به صلح تن داد و صلح نامه ای که بین ایشان و ابن هند امضا شد اگر بخوانید خیلی دردناک است. یک بندش این بود که به عنوان یک امتیاز (دقت کنید یک امتیاز) امیرالمومنین در منبرهای مساجد لعن نشود!!!!!!!!!!!!!!!! بماند که به همان هم پایبند نماندند. پس وقتی با طرف غیر منصف مذاکره می کنیم باید بدانیم احتمال این که غیر منصفانه چیزی بدهیم هم وجود دارد.
3. در مورد نتیجه مذاکرات دیروز، برای بخش خوبی از منتقدان که همواره دم از ولایت می زنند و التزام عملی به ولایت فقیه را با التزام نظری اشتباه گرفته اند، نامه رهبر انقلاب فصل الخطاب است (این هم از زیرکی آقای روحانی است که قدم به قدم تایید رهبری را به عملکرد خود اضافه می کند تا در صورت عدم نتیجه مطلوب، اعتراضی نشود. البته در نظام ایران هر کس دیگر جای ایشان باشد، بهتر است همین کار را انجام دهد.). ایشان اولا هیات مذاکره کننده را درخورد تشکر و تقدیر دانسته است و مشخص نیست افرادی مانند آقای حمید رسایی روی چه حسابی معترض است که چرا از ایشان تشکر می شود؟!! ثانیا ایشان از کلمه موفقیت برای نتیجه مذاکره استفاده کرده است که جلوی تفسیر این دوستان در باب نتیجه را می گیرد. سخنی بیش با این دوستان ندارم.
4. اما نظر شخصیم در باب مذاکرات دیروز این است که هنوز بسیار زود است قضاوت کنیم و باید تا شش ماه دیگر صبر کنیم. البته این به معنای عملکرد ضعیف دکتر ظریف نیست. ایشان بالاخره بن بست را از بین بردند. موضوع این است که هر توافق روی کاغذ فقط وقتی عملی شود و نتیجه دهد قابل قضاوت است. هنوز به این مذاکرات بدبین هستم که شرح خواهم داد. اگر روند آغاز شده رفع تحریم ها ادامه پیدا کند و منجر به رفع تحریم شود می توان قضاوت مثبت داشت. اما آمریکایی ها به کرات به ما حیله زده اند. مثلا به قرارداد الجزائر عمل نکردند و در امور داخلی ایران دخالت می کنند. در معاملات غیر رسمی قبلی بارها زیر قول خود زده اند. اضافه کنید پیچیدگی حضور پنج کشور دیگر در این مذاکرات. در همین مذاکرات دوره قبل دیدید که فرانسه در قول آمریکا اختلال ایجاد کرد و در عمل آمریکا نتوانست به حرف خود پایبند بماند. چه تضمینی است که لابی اسرائیل اختلال ایجاد نکند؟
5. در باب دستاورد مذاکرات مهمترین بحث حول شناسایی حق غنی سازی بود که از همان کنفرانس خبری موضع جان کری و دکتر ظریف متناقض بود. البته متن قرارداد منتشر شده است و هر کس می تواند بخواند. واقعیت این است که حرف دکتر ظریف کاملا صحیح نیست و ظاهرا سخت جان کری صحیح است. در این قرارداد غرب قبول کرده است که طی شش ماه ایران به غنی سازی زیر 5% ادامه دهد. اما این به معنای شناسایی حق ایران نیست. چه تضمینی است که قبول این عمل برای شش ماه، ادامه پیدا کند؟ دکتر ظریف توئیت کرده اند که کشورهای 3+3 به بقیه کشورها پیوستند و حق غنی سازی سایر کشورها را به رسمیت شناختند، اما باید سوال کرد کجا آنها چنین حرفی زده اند؟ وقتی جان کری خودش با زبان خودش این موضوع را رد می کند. اگر هم به پیمان ان پی ارجاع می دهید که مطابق تفسیر شما آن پیمان برای غلظت غنی سازی سقفی قرار نمی دهد که اکنون شما پذیرفته اید. برنامه هسته ای هم طوری محدود شده است تا طی شش ماه آینده غربی ها مطمئن باشند هنگام مذاکره ایران برگ برنده جدید رو نخواهد کرد. البته دستاوردها دکتر ظریف در مورد عدم وضع تحریم جدید، لغو تحریم بیمه نفت کش ها و فلزات گرانبها هم درخور تقدیر است و نباید فقط 4 میلیارد دلار آزاده شده را ذکر کرد. یعنی ایشان هم قراردادی را امضا کرده است که حین مذاکره از بدتر شدن اوضاع اقتصاد ناشی از تحریم خیالمان راحت باشد.
6. اما چرا بدبینم. مهمترین قسمت قرارداد که بنظرم از نظر رسانه ای مغفول مانده است، خنثی شدن ذخیره اورانیوم 20% کشور است. یعنی قرار است تا آخر شش ماه ذخیره ای که قابلیت استفاده در سلاح هسته ای دارد به صفر برسد. البته موضع نظام ما این است که ما دنبال سلاح هسته ای نیستیم ولی بزرگترین برگ برنده ما همین 200 کیلوگرم اورانیوم 20% بود که سال گذشته نتانیاهو در سازمان ملل خط و نشان می کشید که اگر از 250 کیلوگرم بگذرد، حمله نظامی خواهد کرد! دلیلش این است که همانطور که اشاره شد و جان کری هم بارها تکرار کرد، هدف آنها جلوگیری از ساخت سلاح هسته ای است. آنها متوجه شده اند که دیگر نمی توان برنامه هسته ای ایران را کاملا متوقف یا خیلی محدود کرد. جان کری امروز ابراز تاسف کرد که کاش دولت آمریکا در سال 2003 وقتی ایران فقط 164 سانتریفیوژ داشت، پیشنهاد ایران را قبول می کرد تا برنامه ایران به 19 هزار سانتریفیوژ امروز گسترش پیدا نکند (احتمالا پیشنهادی این گونه از سوی ایران وجود داشته است ولی آن وقت حتی راضی نبودند یک سانتریفیوژ در ایران فعال باشد). هدف آمریکا متمرکز شدن روی این است که اگر ایران روزی تصمیم به ساخت سلاح هسته ای گرفت بیش ترین زمان ممکن طول بکشد تا این تصمیم بالفعل شود تا در این بازه امکان درز تصمیم وجود داشته باشد (بالاخره خطر جاسوس های آنها همواره است و همین الان هم از آنها داریم ضربه می خوریم) و ولو با اقدام نظامی جلوگیری کرد.
حالا ما در این مذاکرات این برگ برنده را داده ایم. این 200 کیلوگرم ظرف بیش از یک سال ساخته شده بود. بعد از شش ماه این خطر برای غرب رفع شده است. تمام نگرانی و بدبینی این است که آمریکایی ها آن موقع وقتی خطر دور شده است زورگویی کنند. برای این می گویم باید صبر کرد و دید بعد از شش ماه چه اتفاقی می افتد. آیا آن موقع آمریکایی ها حاضر خواهند شد، تحریم ها را رفع کنند؟ انگیزه آنها برای عدم زورگویی چه خواهد بود؟ خیلی سخت است دولتی که حداقل 50 سال است به همه ملت ها (حتی متحدان خود) زور می گوید، خصلت خود را عوض کند.
7. البته باید دقت کرد با تمام این انتقادها، چاره ای جز مذاکره و امتیاز دادن نبود. افرادی که دکتر ظریف را محکوم می کنند باید متوجه باشند که مهم این است که بشود مذاکرات را جلو برد و بیشترین امتیاز را در قبال دادن کمترین امتیاز دریافت کرد. رفتار مشابه آقای جلیلی (مذاکره جهت مذاکره) که خیلی آسان است و از دست هر کسی بر می آید. این مذاکرات بسیار نفس گیر بود و مشخص نیست که فرد دیگر در شرایط فعلی می توانست بهتر عمل کرد. برای مقایسه متن پیشنهادی آقای سعید جلیلی در شهریور سال 88 (سه ماه بعد از انتخابات و قبل از تحریم های بزرگ) را مطالعه کنید:
http://www.rajanews.com/PrintFriendly.asp?id=36170
معلوم نیست ایشان قصد مذاکره در باب مساله هسته ای داشته است یا خود را در جایگاه یک مصلح جهانی برای حل مشکلات همه ملت ها می دیده است؟ بسته ای با خود برده است که غیر از دوبار ذکر کلمه هسته ای ارتباطی با پرونده هسته ای ایران نداشته است. معلوم است که کشورهای مستکبر غربی نیامده اند سر این مسائل مذاکره کنند. نتیجه عملکرد ایشان را هم اکنون مشاهده می کنیم. یعنی تقصیر ایشان به عنوان مسئول مذاکره قبلی کم نیست و باید ایشان پاسخگو باشد که بالاخره ثمره تلاش های ایشان چه بوده است؟ ممکن است به خیلی ها بربخورد ولی جدا شکرگذار هستم که ایشان در انتخابات پیروز نشد. ایشان که یک پرونده هسته ای که شاید یک دهم مشکلات کشور است را نتوانست به نتیجه برساند و بر مشکلات کشور افزود، چگونه می خواست به سائر مشکلاتی برسد که رییس جمهور باید با آنها مقابله کند؟
اگر آن زمان کار به کاردان سپرده شده بود، این همه تحریم رخ نمی داد. ممکن است عده ای بگویند نتیجه امروز ثمره مقاومت ایشان است ولی در جواب باید گفت پس اول قبول کنید یک موفقیت رخ داده است تا برویم سراغ کشف عامل موفقیت. حدس قوی می زنم که اگر آن وقت به جای این بسته پیشنهادی انتزاعی، روی برنامه مذاکره می شد، خیلی راحت تر از اکنون می شد به نتیجه رسید. بابت عملکرد ایشان باید کلی تلاش کنیم تا به نقطه شهریور سال 88 برگردیم. چقدر دردناک است که شهید شهریاری خون خود را بر سر غنی سازی 20% گذاشت و اکنون هم براحتی حداقل تعلیق شد (امیدوارم حداقل به خاطر اخلاص ایشان به الهی در طولانی مدت تعلیق نشود). 
8. با این که از توافق امروز ناراضی نیستم (البته اشاره شد اگر در شش ماه آینده به نتیجه برسد). خیلی ناراحتم چون این پیروزی مشابه پیروزی امام حسن علیه اسلام در جریان قبول صلح است. از این ناراحتم که به ما ظلم می شود و باید ظلم را قبول کنیم. مشابه یک سری راهزن پول های ملت ما را بلوکه کرده اند و با قیافه حق به جانب می گویند فلان کار را کنید تا پول خودتان را به خودتان پس بدهیم! به ما امتیاز می دهند که 4 میلیارد دلار پول خودمان را پس داده اند!!! این چه نظام ظلمی است که در نظام جهانی حاکم است؟ کی و چگونه اصلاح خواهد شد؟ و اینجاست که یک امید بیشتر نمی ماند. به امید آن روز.

پ.ن.0: آدرس گوگل پلاس و فیسبوک وبلاگ برای ارتباط بیشتر:

https://www.facebook.com/icemancomments

https://plus.google.com/+%D9%85%D8%B1%D8%AF%DB%8C%D8%A7%D8%B2%D8%AC%D9%86%D8%B3%DB%8C%D8%AE/posts


پ.ن.1: قبلا نوشته ام ولی باز تکرار می کنم دلیل مهم این که غرب توانسته است این فشارها را به ما بیاورد، حوادث سال 88 است. آمریکا بعد از آن حوادث بود که توانست اجماع جهانی علیه ایران ایجاد کرد. این نکته نباید فراموش شود که عملکرد آقایان کروبی و موسوی حتی اگر آنها تعمدی نداشتند، اثر مستقیم در شدت این تحریم ها گذاشته است. این دو نفر و حامیان بزرگشان (نه مردم عادی رای دهنده یا شرکت کننده در تجمعات) باید خوب فکر کنند و در مورد رفتار خود قضاوت کنند. این دو نفر حتی اندازه دکتر عبدالله عبدالله در افغانستان درایت نداشتند. دوره پیشین انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، او هم ادعای تقلب کرد (ادعایی که برگزارکنندگان نپذیرفتند) و در نهایت از روی اعتراض انصراف داد. ولی این قدر درایت داشت که با وجود اعتقاد به تقلب، حامیانش را دعوت به آرامش، راهپیمایی نکردن و عدم برهم زدن نظم کشور کند. امروز هم نامزد انتخابات افغانستان است و طبق نظر تحلیل گران جز دو نفری است که به دور دوم خواهد رفت. آقای موسوی خیلی راحت می توانست عبدالله عبدالله ایران باشد ولی نخواست و این همه خسران برای کشور بار آورد. اگر هنوز از ایشان حمایت می کنید، لحظه ای چشم های خود را ببندید و فکر کنید ایشان این گونه رفتار کرده بود. خودتان تصور کنید وضع امروز چگونه بود؟ ایشان اکنون در حصر بود یا رییس جمهور؟ اکنون این همه تحریم وجود داشت یا قدرت اول منطقه ما بودیم؟
 پ.ن.2: عملکرد عربستان سعودی و سائر دول خلیج فارس (به درخواست شما اضافه شد؛ آقای میم را!) نشان می دهد که ما نیاز به یک بازنگری در قبال سیاست خارجی خود داریم. شاهزاده ولید بن طلال یکی از با نفوذترین اعضای خانواده سلطنتی عربستان اخیرا صحبت هایی داشت که خیلی مهم است. امیدوارم وقت کنم در این باب هم بنویسم.
پ.ن.3: در دانشگاه جدید، تعداد مسلمانان خیلی کم است. هنوز یک دوست مذهبی پیدا نکرده ام. اخیرا با پابلو دوست شده ام. اهل شیلی است و بعدا باید درباره اش بنویسم. برایم جالب بود که امروز بابت موافقت نامه تبریک می گفت.


تاریخ آخرین ویرایش:سه شنبه 5 آذر 1392 01:40 ق.ظ

anahitafarshid
جمعه 12 تیر 1394 06:48 ق.ظ
در دوران پسا تحریم هیچکس دلواپس نخواهد بود
سه شنبه 9 تیر 1394 06:20 ق.ظ
سلام کمک های بشر دوستانه دست ساخته خشونتهاست. پس اجازه دهید ایران یک کار به تمام معنی‌ انقلابی را انجام داده و پرچمی‌ را بالا ببرد که بیان کننده این است "همه در خانه خود بمانید و در کار بقیه دخالت نکنید".
پاسخ مرد یخی : سلام
anahitafarshid
جمعه 25 اردیبهشت 1394 03:12 ب.ظ
سلام، با حمایت مقام معظم رهبری، آقایان روحانی و ظریف مهارتهای خود را در انجام مذاکرات و حل مشکلات پیچیده نشان داده‌اند. به آنها اجازه دهید تا امور مربوط به سیاستهای خارجی‌ ایران در منطقه را نیز به عهده بگیرند.
پاسخ مرد یخی : سلام
دوشنبه 18 آذر 1392 11:23 ب.ظ
سلام
ببینم توی کشور غریب بی یار و یاور سخت نمی گذره احتمالا طاقت فرسا
چرا ازدواج نمیکنی؟
پاسخ مرد یخی : سلام
شاید ابتدا سخت باشد ولی انسان به مرور عادت می کند و کاملا عادی می شود. دوستان جدید پیدا می کند و وقت انسان با وظایف مختلف پر می شود. حتی کسی را می شناسم که می گوید وقتی ایران می رود، حوصله اش بعد از دو هفته سر می رود و دوست دارد سریع تر بازگردد.
در مورد زمان ازدواج، یک تصمیم شخصی است و هر انسان با در نظر گرفتن فراهم بودن همه شرایط اقدام می کند.
M-Gh
دوشنبه 18 آذر 1392 06:44 ب.ظ
البته این هم روشنه که وجود چنین قید هایی ـ که ممکنه هرگز در عمل به اثبات نرسه ـ صرفا یک «حق» نمادین و بی ارزش به ایران داده که به هیچ دردی نمی خوره. خیلی متاسف شدم.
متشکر.
M-Gh
دوشنبه 18 آذر 1392 06:11 ب.ظ
اما من باز هم معتقدم وجود تمام اون قید ها خدشه ای به اصل موضوع وارد نمی کنه؛ مثلا به شما می گن با قید ۱ و ۲و ۳ می تونین کار x رو انجام بدین این تلویحا یعنی شما مجازید کار x رو انجام بدین هر چند اگه هیچ وقت در عمل موفق به اثبات اون قید ها نشید و اون کار رو انجام ندید مسلمه که حق انجام اون کار به شما داده شده و به نظر من صحبت جان کری کاملا غیر منطقیه و هیچ کدوم از وزرای خارجه ی دیگه این حرف رو مطرح نکردن تا اون جایی که اطلاع دارم.
پاسخ کامنت خصوصی
دوشنبه 18 آذر 1392 10:04 ق.ظ
ان شاالله سعی می کنم بیشتر توضیح دهم.
M-Gh
یکشنبه 17 آذر 1392 06:49 ب.ظ
سلام و خسته نباشید.
در بند 4 گام نهایی توافق نامه دقیقا عبارت "enrichment program" اومده، سوالم اینه که چرا می فرمایید حق غنی سازی به رسمیت شناخته نشده؟
پاسخ مرد یخی : سلام
دقت کنید که قیدهاییی مانند نیازهای عملی، حدود و میزان بر پایه موافقت دوسویه، و برای زمان محدود در آن عبارت وجود دارد که هنگام عملی شدن، مشخص نیست به چه خروجی خواهد انجامید. ممکن است هیچ موافقت دوسویه در آن مرحله شکل نگیرد. بنابراین فقط و فقط این توافق نامه تضمینی در باب غنی سازی یا به رسمیت شناختن آن نمی دهد و سخن جان کری به واقعیت نزدیک تر است.
سید حسین
یکشنبه 17 آذر 1392 03:03 ق.ظ
سلام
پرواضحه که بنده شکر خدا طرفدار هیچ کدام از جناحهای سیاسی موجود نیستم وسنگ هیچ کدامشون رو به سینه نمیزنم. اما عزیز من اگر شما در طول این 8 سالی که دولت و حکومت با بیش از 800 میلیارد دولار پول بی زبان نفت و غیر نفت دستتون بود درست عمل می کردید حاشیه سازی نمی کردید و به جای حل مشکلات جهانی به فکر حل مشکلات اقتصادی و فرهنگی داخل کشور می بودید و به جای ماهواره های روسی هوا کردن و اورانیوم قرقیز رو با دانشمندان فراری روسیه بعد از فروپاشی شوروی غنی سازی کردن به فکر ایجاد بستر های مناسب برای تعامل با جامعه جهانی می افتادین وفضای مناسب کسب و کار ورونق اقتصادی رو در سایه آرامش داخلی فراهم می آوردین وهزار تا کار نکرده دیگر رو با اون پشتوانه عظیم مالی و مردمی انجام میدادین الان نیازی نبود که انقدر جوش صحبت های ایکس و ایگرگ رو در رادیو تلویزیون بخورین و بخاطر آبشارهای فردو جوش بزنین
باز هم هزاران مرتبه خدا رو شکر که اون آقایی که در مذاکرات آلماتی مذاکره کننده بود نیومد وگرنه الان در خط مقدم جبهه های حق نبرد باطل با هم همسنگر بودیم:)
(حیف که مومنینم و نباید جدال کنیم)
پاسخ مرد یخی : سلام
سلام
اگر طرفدار نبودن موضوع را حل می کنه، بنده هم نمایندگی از دولت قبل ندارم و طبعا مسئولیتی در قبال عملکرد آن ندارم. اما شما بهتر است کمی علمی تر صحبت کنید. اول این که 800 میلیارد دلار نبوده است و حدود 550 میلیارد دلار بوده. دوم این که بیش از 100 میلیارد آن موجود و بلوکه در حساب های خارجی است. چهارم این که ذخائر طلای کشور (در دو سال اخیر دولت قبل رشد کرده است) را باید از این عدد کم کرد. چهارم و از همه مهمتر این که ارزش دلار وابسته به زمان است و نباید اعداد را با هم مقایسه کنیم. از صحت سائر ادعاهای شما در مورد فضاپیمای روسی و اورانیوم قرقیز و هزار کار نکرده دیگر را هم خبر ندارم و بیشتر شبیه شانتاژ رسانه ای است تا استدلال. اگر چه جدال بین مومنین (اگر باشیم) جائز نیست ولی راه استدلال همیشه باز است.
ربانی
چهارشنبه 13 آذر 1392 08:18 ب.ظ
سلام
اینکه در ساخت نوعی موشک موفق بوده ایم دلیل بر داشتن تجهیزات بمب هسته ای نیست ضمنا حتی اگر این مورد را هم در نظر نگیریم همان طور که در کامنت پیش ذکر کردم نگهداری اورانیوم95% خود نیازمند دانش پیشرفته ای است!
درست است که با افزایش تعداد سانتریفیوژها می توان غنی سازی را تا 90% پیش برد ولی وقتی آن را بین صفحات سوخت 20%قرار دادیم دیگر اورانیوم پروسه تبدیل شدن به سوخت را طی می کند و بعید می دانم بتوان مجددا آن را غنی کرد این مورد را بیان کردم چون در مذاکرات قبلی از ایران خواسته شده بود اورانیوم 20% خود را تحویل دهد ...
پاسخ مرد یخی : سلام
اول مشخص کنید این صحبت هایی که می کنید از نظر فنی بر مبنای مطالعه است یا نه؟ شما اکنون مدعی هستید که ایران توانایی لازم برای استفاده از کلاهک هسته ای (ولو با وجود توانایی غنی سازی) را ندارد و سوخت 20% هم قابلیت بازیافت ندارد. اینها بر مبنای مطالعه است؟
دوم این که با فرض صحت ادعاهای شما، باز یک خطر بزرگ است که هر آن احتمال دارد که ایران به آن چه اکنون ندارد، دست پیدا کند.
حمید-ک
چهارشنبه 13 آذر 1392 06:34 ب.ظ
سلام انچه مردم ایران باگوشت و پوست چشیده اند و کارد را به استخوانشان رساند نه تحریمها بلکه انحراف ها و اختلاف های غیر منطقی بود و گرنه شما زندگی مردم عادی را نگاه کنید انچه اتفاق افتاد بعد از تحریم کمی اسراف کمتر و زندگی ساده تر بود و این ملت را اینقدر حقیر تصور و تصویر نکنیم که سختی ناشی از تحریم انها را به قبول ذلت واداشته باشد رای اوردن اقای روحانی با درصد 51 هم ناشی از عملکرد بد اصولگرایان بود.درست است که مردم دنبال رفاه هستند و پایین امدن قیمتهارا طالب بودند و اقای روحانی این قول را به مردم داده بود و این هم در رای اوردنش موثر بود و هرچند بعد از ریاست ایشان قیمتها بیشتر شد اب و برق و تلفن و گازو.....اما بعید می دانم که مردم بدنبال خروج از تحریم به قیمت ورود به زیر چتر اجنبی و پذیرش کدخدایی امریکا باشند اعتراض دانشجویان وقتی که حلقه دورمرکز هسته ای فردو زدند برای عدم ایجاد محدودیت در هسته ای نمایش همین مطلب است من یک معلمم و دانش اموزانم مستمرا می پرسند چه کنیم اعتراضمان را چگونه در کجا مطرح کنیم من هیچ عبارتی بهتر از وادادگی را در مورد این توافق نمی یابم
پاسخ مرد یخی : سلام
بعد از صلح امام حسن علیه السلام، یکی از کلید واژه هایی که برخی شیعیان مثلا انقلابی تر!!! از سبط رسول خدا استفاده می کردند، "ذلت" بود. پیشنهاد می کنم، قضیه صلح را مرور کنید. سعی می کنم نوشته ای بنویسم و بیشتر توضیح دهم. وضعیت خیلی شبیه آن روزهاست.
من
سه شنبه 12 آذر 1392 11:32 ب.ظ
ممنون از جوابتون
آخه جدیدا مد شده به جای شناساندن عمیق دین به جوونا میان میگن تو خود امریکا هم فلان قضیه فلان جوره و ...
مثل همین قضیه پوشش در دانشگاه که به اون قوانینی که فرستادم استناد می کنند.
ما هم دیدیم یه سری معادلات جور در نمیاد حدس زدیم این قوانین به احتمال زیاد رعایت نمیشه .گفتم از شما بپرسم
ممنون
پاسخ مرد یخی : خواهش می کنم.
حمید
سه شنبه 12 آذر 1392 11:29 ب.ظ
بسم ا...
سلام
اخیرا یه ویدیو دیدم تو آپارات از دیدار شیمون پرز ملعون با بازیکنان رئال مادرید.تو صحبتاش داشت اونا رو دعوت به اشاعه صلح می کرد! و نصیحت می کرد!
جدا از اینکه داشتم شاخ در می آوردم از این همه پررویی ولی با توجه به عکس العمل بازیکنان رئال یه سوال در ذهنم به وجود آمد.اسراییل در رسانه ها چگونه در آمریکا و کانادا که شما بودید و احیانا اروپا اگر اطلاع دارید معرفی می شود؟ آیا مردم اون رو یک اشغالگر و جنگ طلب میدونند و بدشون میاد از اسراییل؟ یا یک کشور صلح طلب برای کل دنیا معرفی می شود؟
آخه عکس العمل بازیکنای رئال یجوری بود انگار که یک عارف بالله داره باهاشون صحبت می کنه
یاعلی
پاسخ مرد یخی : سلام
دید به اسرائیل در گذشته خیلی خوب بوده ولی به مرور زمان منفی و منفی تر شده (این که می بینید امروز اوباما در قضیه هسته ای با نتانیاهو همراهی نمی کنه، بخشی برای این است که اسرائیل حمایت توده مردم رو مثل گذشته نداره) به صورت تاریخی با حربه هولوکاست صهیونیست ها یهود رو یک قوم مظلوم معرفی کردن که بصورت سیستماتیک نسل کشی شدن. نسل کشی که توسط غربی ها انجام شده و برای همین باید جبران بشه. (مثال ملموس بزنم، شبیه افغان های مقیم ایران که اواخر می بینیم یه حس همدردی در جامعه ما بوجود اومده که به اینها در جامعه ایران زیاد ظلم شده و باید طوری ساماندهی بشن.) رسانه ها هم در اختیار صهیونیست ها بوده و با زبان هنر (سینما، داستان نویسی، موزه و...) این باور رو بین مردم نهادینه کردن. برای همین مردم غرب یه احساس همدردی دارن و حامی این بودن که یهودی ها کشوری داشته باشن که تحت ظلم نباشن. اما به مرور زمان با کشتار و آپارتایدی که صهیونیست ها در فلسطین انجام دادن، دید مردم منفی شده ولی هنوز نه این قدر که اکثریت ضد اسرائیلی بشن. ولی قشر آگاه دید مثبتی ندارن. ا
در کنار این هنوز ابزار پول و رسانه دست یهودی هاست و تا جایی که بتونن برای اسرائیل وجهه تراشی می کنن. خیلی وقت ها هم افراد از باب همرنگ شدن با جماعت است که اعتراضی نمی کنن (مثل سخنرانی که شما گفتین) و گرنه بارها پیش اومده که نخبگان غربی بازدید از اسرائیل رو بایکوت کردن. حتی دانشمندان شرکت در کنفرانس علمی که در اسرائیل برگزار می شه رو بایکوت کردن. اگر ما بتوانیم به این روند کمک کنیم، طوری که جو جامعه آمریکا منفی بشه، اون روز، روز مرگ اسرائیل هست (همون روندی که در نهایت آپارتاید رو در آفریقای جنوبی از بین برد).
پاسخ کامنت خصوصی
سه شنبه 12 آذر 1392 01:18 ق.ظ
سلام
متن بسته پیشنهادی غرب و ایران در آلماتی 2 منتشر شده است؟ یک اخبار جسته و گریخته از آن دیده ام. به خصوص پیشنهاد غرب، خلاصه اش توسط دکتر جلیلی در مناظره ها مطرح شد. منظور شما چیست؟ هر چه بود به توافقی نیانجامید و دستاوردی برای ایران نداشت. تنها موجب اضافه شدن تحریم های فلزات گرانبها شد که با دادن همان امتیازاتی که غرب در آلماتی می خواست در ژنو رفع شد. البته با این فرق که کشور شش ماه زیر بار آن تحریم ها رفت. حالا اگر چیزی را نمی دانم می توانید گوشزد کنید.
من
دوشنبه 11 آذر 1392 11:22 ب.ظ
یه نگاه به لینک مورد نظر بندازید
آیا این قوانین رعایت میشه؟
پاسخ مرد یخی : در مورد دانشگاههای کشورها غیر از کانادا و آمریکا نمی توانم نظر بدهم. اما در مورد آمریکای شمالی تا جایی که دیده ام، این قوانین رعایت نمی شود و تقریبا آزادی کامل وجود دارد. تا حدی که مواقع گرم، دیده ام که آقایان با بالاتنه برهنه و شورت ورزشی در فضای دانشگاه قدم بزنند و خانم ها هم با لباس رکابی و walking shorts. این قوانین روی کاغذ وجود دارند ولی اصطلاحا مهجور نامیده می شوند. یعنی مثلا صد سال پیش تصویب شده اند ولی به مرور زمان مهجور شده اند و دیگر امروز رعایت نمی شوند ولی‌ هنوز لغو نشده اند. مثال بارزش ممنوعیت پوشیدن شلوار برای زنان در شهر پاریس است که حدود 200 سال پیش تصویب شده بود ولی رعایت نمی شد ولی‌ همین 2-1 سال قبل بود که رسما روی کاغذ هم الغا شد. در ایران خودمان هم بگردیم چنین قوانینی پیدا خواهیم کرد. مثلا برای پوشش کارمندان دولت یک بخش نامه از سال 64 وجود دارد مثلا باید آقایان لباس آستین بلند بپوشند و خانم ها آرایش نکنند. زمانی‌ هم واقعاً رعایت می‌‌شد و تذکر می‌دادند ولی امروزه در بسیاری ادارات رعایت نمی شود.
ربانی
شنبه 9 آذر 1392 11:49 ب.ظ
با سلام
در خصوص مسئله بمب هسته ای مواردی را ذکر کردید از جمله اینکه غرب واقعا خطر "احتمال" ساخت بمب از سوی ایران را می دهد... اینکه افرادی چون البرادعی مواردی را بیان کرده اند ، نمی دانم چگونه می توان توجیه کرد اما:
1 برای ساخت بمب هسته ای غنی سازی به تنهایی کفایت نمی کند... نگهداری بمب و استفاده از آن(اعم از: قرار دادن بمب سرکلاهک موشک، قرار گرفتن در مکان و زمان مورد نظر و ...) جملگی به تکنولوژی پیشرفته ای محتاج است که ایران فاقد آن می باشد و غرب به خوبی به این امر واقف است...
2 اورانیوم 20% غنی سازی شده ایران تا آنجا که اطلاع دارم در بین صفحات سوخت قرار داشته و برای مصارف تسلیحاتی کاربردی ندارد.ضمنا تمامی مراکز هسته ای ما تحت نظارت آژانس است...
البته ظاهرا ادعا شده رایانه ای به صورت مخفیانه که حاوی تمام اطلاعات لازم برای ساخت سلاح هسته ای است وارد ایران شده؛ ولی غرب هیچ مدرکی در این زمینه ارائه نکرده و به نظر می رسد یک جور بهانه جویی است...
راستش همواره تصورم بر این بود که مشکلات مسئله هسته ای ایران به خاطر اختلاف در مواضع ایئولوژیکی اش با آمریکا و غرب است - همان طور که شما نیز بیان داشتید- نه اینکه واقعا از ساخت سلاح توسط ایران بیم داشته باشند...
پاسخ مرد یخی : سلام
1. ایران از نظر موشکی در سطح بالایی است و هیچ کس نمی داند تکنولوژی ما در چه حدی است. طبق ادعایی که اخیرا از سوی ایران منتشر شد، در کنار روسیه و آمریکا تنها کشور دارای تکنولوژی بالستیک هستیم. این موارد که بیان می کنید، با مطالعه می گویید که قابلیتش را نداریم؟
2. اورانیوم 20% را می توان سریع تغلیظ کرد و به 90% رساند. برای همین هم نتانیاهو برای مقدار آن شاخ و شانه می کشید. در این مدت یک سال اخیر هم به عمد یا غیر عمد، نظام از خط قرمزی که اسرائیل ترسیم کرد نگذشت (250 کیلوگرم).
در این که ریشه اختلاف چیست، سخنی نیست ولی در مصادیق باید دلیل های عملیاتی را هم پیدا کرد. مثالش اختلاف غرب و رژیم سوریه است که ریشه اش به دلیل همکاری آن با محور مقاومت است. اما در جنگ سوریه دیدیم که از سلاح های شیمیایی سوریه ابراز نگرانی می کردند و تهدید به حمله می کردند. ظاهرا چون ممکن بود امنیت اسرائیل به خطر بیفتد. حالا هم می بینید که وقتی سلاح های شیمیایی تخلیه شد و خیالشان راحت شد، دیگر حرفی از حمله نیست با این کشتارها از هر دو سو ادامه دارد. اتفاقا به نفع غرب است که جنگ داخلی ادامه پیدا کند تا القاعده و نظام سوریه که هر دو دشمن غرب هستند، یکدیگر را تضعیف کنند و سوریه مسلخ افراد تکفیری-وهابی باشد.
حمید
جمعه 8 آذر 1392 12:51 ق.ظ
بسم ا...
سلام.خداقوت
1) همه دوستان را به خواندن همراه با تدبر آیات (حدودا ) 56 تا 62 سوره انفال و آیات 10 تا 20 سوره توبه دعوت می کنم.
2) یک خواهش از مرد یخی: یک یادداشت راجع به ایران در دید مردم غربی بنویسید.مثلا چه دیدی به ایران دارند و چرا.چقدر از اخبارشون به ایران می پردازد(مثل ما که هر روز از امریکا و اسراییل و دشمنیشون می گیم اونا هم به همین حجم اند)
اصلا مردمشون چقدر سیاسی اند؟
اصلا پیگیری می کنند مثل ما؟بازتاب تعهدنامه ژنو در 1) رسانه ها و حکومت آنها و 2)بین مردم چه بوده؟
کلا چقدر تفکر مردم با اون چیزی که حکومت و رسانه هاشون القا می کنند انطباق داره؟
اصلا براشون مهمه این مسایل؟
و ....
فکر کنم فضای کلی اون چیزی که مد نظرم بود رو متوجه شدید.
برام یادداشتاتون مهمه چون از دید یک بچه مذهبی بسیجی کاردرست زحمت کشیده غیر منفعل و تا حد زیاد منصف هست.
اگر امکانش بود تحلیل هم بکنید
یا علی
پاسخ مرد یخی : سلام
در نظر قبل کمی توضیح دادم. اگر مطلب به حد کافی در ذهنم بود سعی می کنم پست در این باب بنویسم. اما به صورت کوتاه از نظرسنجی ها برمی آید که مردم آمریکا دید مثبتی به ایران ندارند و دلیلش رسانه ها هستند. البته مثلا تسخیر سفارت آنها خود به خود دید مثبتی ایجاد نمی کند. اما مردم کمتر از ایران سیاسی هستند و خیلی هم مثل ما پیگیر نیستند. در اخبار هم بنظرم این حجمی که ما به آمریکا می پردازیم آنها به ایران نمی پردازند. مردم هم خیلی تحت تاثیر رسانه ها هستند. دلیل هم این است که اولویت با مسائل اقتصادی است و مردم خیلی درگیر این بخش زندگی هستند.
ان شاالله بیشتر فکر کنم و اگر فرصتی بود یک متن هم در این باب می نویسم.
پنجشنبه 7 آذر 1392 10:55 ب.ظ
سلام لطفا در مورد جو اجتماعی رسانه ای دانشگاهی اونجا بنویسیددرمورد توافق نامه هست ای بگویید
پاسخ مرد یخی : سلام
راستش خیلی با بدنه اجتماع برخورد ندارم که برداشت شخصیم را بنویسم ولی آن چیزی که از رسانه های جمعی و برخوردهای محدود با برخی همکاران دانشگاهی داشته ام بر می آید این که کلیت جامعه حامی توافق است. اما این گونه هم نیست که آن را پیروزی بدانند. حتی رسانه های متمایل به حزب دموکرات هم صحبت از احتیاط دارند و می گویند در آینده باید مشخص شود توافق خوبی است یا نه. این نشان می دهد که توافق خیلی هم باب طبع اینها نبوده است و برای این است که می گویم صحبت از ترکمن چای صحیح نیست. برخورد شبیه جامعه خودمان است که ظاهرا کلیت در ایران هم دید مثبت دارند و رسانه هم صحبت از احتیاط می کنند.
پنجشنبه 7 آذر 1392 10:00 ب.ظ
اقا سید حسین شما که در قم زندگی میکنید و احتمالا هم طلبه هستید برای دیدن مردم آگاه و فعال لازم نیست به 10 روستا و چند شهر سر بزنید کا فیست کمی چشمتان را به دور و اطرافتان باز کنید و محبوبیت و مقبولیت اقای روحانی و ظریف را در بین قشر فرهیخته و استدلالگر ببینید
اقای ظریف گفتند برای تعطیلی غنی سازی 20 درصد فقط دو آبشار فردو را قطع کردهایم و به محض اینکه امریکا زیر قولش زد می توان دو آبشار را وصل کرد ولی ایشان نگفتند که چه زمانی طول میکشد تا باز 200 کیلو اورانیوم 20 درصد را بتوان غنی سازی کرد
در ضمن این اقایان محبوب ملت در گزارش صد روزه خود جز فحش و ناسزا و حرفهای شعاری چیزی نگفتند و با عرض معذرت ملت را احمق مطلق تصور کرده اند(اقایان روحانی و ریس دفترشان). سیاست برد برد فقط در مذاکره با امریکا است و در تعامل با دولت های خودی قبلی سیاست برد باخت!!!
پاسخ مرد یخی : با ایشان آشنایی شخصی ندارم ولی فرد متدینی هستند و بهتر است مومنین با هم صمیمانه تر برخورد کنند و از روی دلسوزی از یکدیگر انتقاد کنند.
سید حسین
پنجشنبه 7 آذر 1392 09:40 ق.ظ

خنده دار نیست؟ خوب همون طوری که حتما شما اون بزرگواران رو از دایره خارج می کنین بنده هم می گویم مخاطبین جامعه آماری ما طیفی گسترده نیست که شامل تمام مردم ایران بشود بلکه افرادی که به صورت حرفه ای ، نیمه حرفه ای یا معمولی مسایل سیاسی رو دنبال می کنند نهایتا چیزی کمتر از نصف جمعیت مردم ایرانند وفیس بوک حتی نماینده این جامعه آماری هم نیست .
یاعلی
ی سوال فرعی هم داشتم:
چرا ما کارهامون رو با نام خدا آغاز می کنیم؟ این «با،» به معنای مصاحبت(همراهی) یا استعانت (کمک گرفتن) یا الصاق( اتصال) است خوب ما چرا این فرایند رو از خود خدا انجام نمی دیم واز نامش کمک می گیریم حتی در زبان انگلیسی هم نام رو موضوع قرار می دیم؟!
ممنون
پاسخ مرد یخی : نکته ای که به ذهنم می رسد این است که ایرادی ندارد که مثلا بگوییم استعین من الله ولی مصاحبت یا اتصال با ذات الهی (الله) عقلا محال است و برای همین سخن از اسم است (در بسم الله هم مانعی ندارد که منظور از "ب" همه معانی فوق باشد). اسم خداوند هم به معنی که مثلا اسم شما حسین است و یک قرارداد برای راحتی خطاب است، نیست. در احادیث داریم که مراتبی هستند که خداوند آفریده است و مظهر صفات هستند. مثلا در دعای کمیل هست باسمائک التی ملات ارکان کل شی، که در ظاهر نشان از امکان و حتی الزام نوعی ارتباط و اتصال بین اسما و مخلوقات است البته این فقط یک احتمال است و بهتر از افراد با تحصیلات تفسیر قرآن بپرسید.
سید حسین
پنجشنبه 7 آذر 1392 09:40 ق.ظ

راجع به بحث محتوای مذاکرات هم به نظرم یکی از عاقلانه ترین کارهایی که ایشون کردند همین بود که محتوا ها راعلنی نکردند.
قطعا به صورت کلی با رهبری هماهنگ می کنند وتایید ایشون رو می گیرند اما همین که جزئیات این موضوع رو از هیاهوی رسانه ها دور نگه می دارند و دستاویزی به مخالفین سیاسی خودشون برای تهییج مردم نمی دهند بس است.
اما ارزانی دلار اساسا از وقتی زمزمه رفتن احمدی نژاد وصحبت های رهبری درعید نوروز مبنی بر تایید کلی برای مذاکره وچراغ سبز نشان دادن به دولت بعدی برای مذاکره صورت گرفت استارت خورد و واقعا با اون سیری که داشت اگر سیف از روند نزولیش جلوگیری نمی کرد به نظرم الان به حدود 2500 هم می رسید.
اما نکته ای که به نظر من از سر نزولی قیمت دلار هم مهم تره سیر صعودی احساس آرامش در سطح جامعه است. جو روانی موجود در زمان احمدی نژاد که دیگه واقعا مردم رو یک مشت احمق فرض کرده بود کلافه کننده بود وتصمیمات قذافیسمی که می گرفت از آستانه تحمل مردم فراتر بود. (البته بگذریم که حضرتعالی هم اون موقع ایشون رو تا حدی تبری می کردید که نباید دشمن اصلی که غرب است رو فراموش کرد واحمدی نژاد خیلی کاری نکرده و.. بله ایشون اگر اصول بدیهی واولیه دموکراتیک ودیپلماتیک که به درست یا غلط مورد قبول جامعه جهانی هست رو رعایت می کرد این مشکلات بوجود نمیامد؛ اسرائیلی که سگ هار منطقه است رو باید با پنبه سر برید نه با هیاهوی رسانه ای . که هنوزم که هنوزه تبعات مظلوم نمایی های این کلب عقور رو باید ملت ایران تحمل کند.)
راجع به تقسیم کردن جمعیت ایران به فعال و آگاه وغیر فعال و آگاه فکر کنم شما این تقسیم رو باشهروند درجه یک و دو اشتباه گرفتین
بر اساس عین بیان شما که همه مردم ایران (بله همه مردم) در تعیین سرنوشت کشور نقش یکسان دارند پس کودکان و شیر خوارگان و دیوانگان رو هم باید دارای حق رای مستقیم در تعیین سرنوشت کشور دانست!
پاسخ مرد یخی : بنده هم نگفتم کار ایشان در این باب اشتباه است. گفتم قضاوت وقتی ممکن است که ما محتوا را بدانیم.
در مورد جناب اجمدی نژاد هم بهمان جا نوشته ام که تیم قبلی هم کوتاهی های داشت. صحبت آنجا بود که غرب را باید مقصر اصلی دانست. این طور نباشد که در اثر تکرار فکر کنیم رفتار غرب طبیعی است.
در مورد حق رای هم لازمه آن بلوغ فکری است. صحبت بنده آنجا بود که شما جمعیت ایران را به یک قشر اقلیت آگاه 20-15 ملیونی و اکثریت ناآگاه 55-60 ملیونی تقسیم کرده اید. صحبتم این بود نباید محبوبیت بین آن قشر اقلیت را بزرگ کرد چون دموکراسی یعنی هر فرد یک رای و محبوبیت کلی باید ملاک باشد.
سید حسین
پنجشنبه 7 آذر 1392 09:39 ق.ظ
یعنی واقعا شما می فرمایید دکتر ظریف به جز بیان کمر دردش هیچ استدلال و رفتارمنطقی ای نکرده ؟!!
واقعا ازشما تعجب می کنم وقتی می خواهید منقصت کسی رو بیان کنین یا به اون انتقاد کنین از دایره انصاف خارج نشین! چه عمل منطقی ای بالاتر از این که ایشون بگوید متن گفتگوها رو عینا در روزنامه ها ورسانه ها چاپ کنید تا مشخص شود حق با کیست و یا اینکه بعد از این در جلسات غیر علنی مذاکره ای صورت نمی گیرد.
زحمت مطالعه رسانه وسایت خبری اون برهه هم با خود شما!
واساسا کمر درد دکتر ظریف بخاطر ارتباط عاطفی ای که عده ی زیادی با ایشون برقرار کردند بلد می شود والا ایشون منطقی استدلال و رفتار کردند .
پاسخ مرد یخی : بنده نه دکتر ظریف را متهم کردم و نه چنین ادعایی کردم که نوشته اید چون بنده مطلع نیستم دکتر ظریف از روی عمد این رفتار را داشته است. گفتم که رفتار ایشان منتقدان را زیر فشار گذاشت. چه لزومی داشت کمردرد ایشان رسانه ای شود. شما همین حالا صفحه فیسبوک ایشان را نگاه کنید، کامنت های فراوان خواهید دید که حامل توهین و لعنت کردن به آقای شریعتمداری است. حتی ایشان را در کنار نتانیاهو قرار می دهند. صحبتم این بود که چرا طوری رفتار شود که منتقد تحت فشار باشد.
سید حسین
پنجشنبه 7 آذر 1392 09:39 ق.ظ
من تو متنم نگفتم که گره کور رو باز کردند بلکه گفتم سکان دار باز کردن گره کوری شدند که مردم هم امید دارن باز بشود، و همین موضوع از جهت روانی در بین مردم کورسوی امیدی رو به حل مشکلات ایجاد می کنه.
راجع به آیه قرآن هم شما انشالا که نمی خواهید بگید آیات قرآن فقط در مورد شان نزول اونها باید استفاده بشوند!!
بله درسته که آیه اعتداء ما زاد رو نفی می کنه ولی حد اقل اعتداء مساوی رو به فحوا اثبات یا تایید می کنه.
راجع به داستان امیر المومنین هم فکر می کنم شما هم موافقید که ایشون فقهیا می توانستند آب را ببندند اما اخلاقا این عمل رو انجام نداده اند واساسا یکی از وجوه تمایز امیرالمومنین نسبت به باقی حکام همینه.
پاسخ مرد یخی : در مورد آیه قرآن منظورم این نبود؛ منظور این بود که منظور آن آیه محدود کردن دستوراتی است که در آیه قبل داده شده است و نه این که یک مجوز باشد تعدی در مقابل هر نوع تعدی (به صورت کلی). یعنی مثلا اگر کسی به شما فحش داد، نمی توان به این آیه استناد کرد برای مقابله به مثل. یا اگر کسی به شما حمله کلامی کرد، شما هم مشابها حمله کلامی کنید. سیره معصومین چنین چیزی را نمی رساند (تا حدی که بنده دیده ام).
در مورد امیرالمومنین هم فقیه نیستم که فتوا دهم ولی آن چیزی که در ظاهر به نظر می رسد آن عمل ناشی از صرف اخلاق نبود و واقعا در جنگ با مسلمین یک سری مسائل جائز نیست. در جنگ تحمیل هم مرحوم امام به عنوان یک فقیه برجسته عصر خویش، اجازه بمباران مناطق مسکونی را نداد. این رفتارها نشان می دهد که برداشت شما از آن آیه صحیح نیست. دلیلش هم عرض کردم باید در چهارچوب متن قبل و بعدش ببینید.
سید حسین
پنجشنبه 7 آذر 1392 09:38 ق.ظ
من در یک ماه گذشته به بیش از 10 روستا و 5 شهرستان مختلف سفر کردم در طول سفر با افرادی که معاشرت می کردم کاملا برام محسوس بود که ایشون محبوبند (البته در بین جمعیت فعال و آگاه) به همون دلایلی که در نظرعرض کردم.
آیا شما واقعا فیس بوک رو نمونه آماری مناسبی برای جامعه ایرانی می دونین؟ فکر کنم یادتون رفته اینجا فیلتره! واقعا تعجب می کنم یاد جنبش سبزی ها می افتم که تو فیس بوک قرار اعتراض می گذاشتند با20 هزار تا لایک اما موقعی که می اومدند بیرون می دیدند کلا 50 نفرهم نیستند ونیروی انتظامی با ون جمعشون می کرد.
نهایتا (به نظر بنده) فیس بوک نماینده جامعه ایرانی استفاده کنننده از فیس بوک است در سرتاسر دنیا، نه حتی جامعه ایرانی استفاده کننده از اینترنت!!
پاسخ مرد یخی : در این مورد حرفم را پس می گیرم چون ظاهرا جامعه آماری داشته اید. در مورد فیسبوک هم نگفتم جامعه آماری مناسب است، گفتم از هیچ بهتر است. اما آن دلایلی که شما آوردید مانند تسلط به زبان یا تجربه دیپلماتیک و روابط با سیاستمداران دنیا و کاهش قیمت دلار، از اساس یا صحیح نیستند و یا منحصر در ایشان نیست. واقعا تسلط زبان دلیل محبوبیت است؟
احمد 1300
چهارشنبه 6 آذر 1392 01:39 ب.ظ

راجع به متن پیشنهادی ایران در سال 88 : حالا میفهمم ولایتی ( که به احتمال 99 درصد دست نشونده هاشمی برای شکستن ارای اصولگرایان بود ) در مناظره چی میگفت: " اقای جلیلی شما مذاکره را با کلاس فلسفه اشتباه گرفته اید و در مذاکرات خطابه میخوانید "
متن پیشنهادی در سال 88 دقیقا تایید حرف ولایتیه
سه شنبه 5 آذر 1392 10:35 ب.ظ
سه چیز در شدت تحریم ها اثر داشت:
1. ماهیت متفاوت انرژی هسته ای با دیگر مسائل اختلافی
2. رفتار احمدی نژاد
3. حوادث 88

شرح 1: انرژی هسته ای با دیگر مسائل متفاوت بود، با حقوق بشر متفاوت بود، با مسأله ی فلسطین متفاوت بود ... دنیا از بمب اتم می ترسد و در این مسأله خیلی راحت با امریکا و اسرائیل همراهی کردند ....
شرح 2: احمدی نژاد حرف زدنش دشمن تراش بود. همه می دانند و می دانستند که ما به دنبال نابودی اسرائیل هستیم اما همین هدف را احمدی نژاد طوری مطرح می کرد که اسرائیل از آن بهره می برد، مثلاً بحث هولوکاست را پیش کشید که در اصل بحث ابعاد هولوکاست بود اما اسرائیل آن را انکار هولوکاست تبلیغ کرد و گویا احمدی نژاد هم بدش نمی آمد و هیچ وقت تصریح نکرد، اسرائیل با این بحث ظاهراً خیلی در دنیا مظلوم نمایی کرد
شرح 3: حوادث سال 88 این تصور را به وجود آورد که جمهوری اسلامی در شرف سقوط است، لذا گفتند تحریم ها را بیشتر کنیم که زودتر سقوط کند، مثل کسی که در حال افتادن است، هلش بدهند که زودتر بیفتد.

ما تن به مذاکره دادیم چون ضعیف بودیم، چون اقتصاد را تحریم کردند تحریمی که سران نظام آن را غیرممکن می دانستند و 30 سال گذشته را شاهد می آوردند.
نرمش قهرمانانه یعنی وقتی می بینی در تو نقطه ضعفی هست که از آن محل ضربه می خوری، یک قدم بیا عقب، نقطه ضعفت را اصلاح کن، بعد دوباره برو جلو (تفسیر رهبری)
نرمش قهرمانانه، یعنی اگر می بینی در مسیر هسته ای شدن، اقتصادت دارد ضربه می خورد، قدری تأمل کن (مذاکره و امتیاز دادن)، اقتصادت را مقاومتی کن که آسیب نبیند، بعد دوباره ادامه بده
احمد 1300
سه شنبه 5 آذر 1392 10:05 ب.ظ
شما ادم منطقی هستی ولی تنها نکته غیر منطقی ای که تو تحلیل هاتون هست اینه که قدری نسبت به احمدی نژاد تعصب دارید مثلا یادمه تو یک پست نوشته بودید عکس اقای احمدی نژاد در سال 84 و 92 نشون میده چقدر کاری بودند در حالی که کاملا مشخصه ایشون نه تنها لاغر نشدند باکه کلی هم چاق شدند !!!!
واقعا نمیشه گفت فتنه چندان تاثیری داشت این تحریم ها به خاطر غنی سای بود شاید فتنه نهایت 10 درصد تاثیر داشته ضمنا به نظر من اگر یک بیوگرافی بذارید خیلی خوبه ببینم شما نخبه هستید؟
پاسخ مرد یخی : بنده به شدت به منطق "لا تنظر لمن قال بل إنظر لما قال" معتقدم. چه اهمیتی دارم نخبه محسوب شوم یا نه. شما فرض کنید نخبه نیستم. در مورد تعصب هم مختارید این گونه قضاوت کنید و مشکلی نمی بینم.
حمید
سه شنبه 5 آذر 1392 09:36 ب.ظ
مطلب خوبی است لینک سایت گذاشته شده
پاسخ مرد یخی : ممنون. مطلب خوبی بود. خداوند ایشان را برای اسلام و مسلمین نگاه دارد.
علی خ.
سه شنبه 5 آذر 1392 09:35 ب.ظ
سلام.
به نظرم تو محتوای انگلیسی هم تولید کن تا کسایی که دوستای خارجی دارند بازنشر کنند. مثلاً بعضی از مطالب همین پست خیلی برای این کار مناسب هستند.

موفق باشی،
خدا حافظ.
پاسخ مرد یخی : سلام
کار رسانه ای برای مخاطب غیر ایرانی آسان نیست. از این جهت که اول پوشش جمع زیاد سخت است و دوم این که تسلط رسانه ای به انگلیسی می طلبد (حساب کن حتی تولید خبر به زبان مادری کار هر کسی نیست.) . اما به پیشنهادات سعی می کنم امتحان کنم، شاید جواب داد.
مویدی
سه شنبه 5 آذر 1392 01:58 ب.ظ
به نظرم در مورد پاسخ به نگرانی ذکر شده در بند 5 می‌شه به این بند پایانی توافقنامه اشاره کرد:

Following successful implementation of the final step of the comprehensive solution for its full duration, the Iranian nuclear programme will be treated in the same manner as that of any non-nuclear weapon state party to the NPT.

پ.ن. این قسمت نظرات توی میهن‌بلاگ چرا این‌جوری‌ه؟ مشکل از من‌ه یا اصلا نمی‌شه توش چیزی رو پیست کرد؟!
اولا که مجبور شدم اون قسمت از توافقنامه رو خودم بنویسم.
ثانیا لینکش رو هم می‌خواستم بذارم که نشد!
پاسخ مرد یخی : مشکل اینجاست که تفسیر ان پی تی معلوم نیست چیست. رییس پیشین آژانس گفته که غنی سازی حقه ولی فعلا آژانس سکوت کرده و معلوم نیست بالاخره تفسیر صحیح چیه. زمان البرادعی هم در مورد تعریف تعلیق غنی سازی قرار شد به آژانس واگذار بشه و البرادعی خلاف قولی که داده بود، طبق خواسته غربی ها تعلیق غنی سازی رو تعریف کرد.
ظاهرا یک مشکلی در میهن بلاگ است. یک خواننده دیگه هم این مشکل رو داشت.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30