تبلیغات
مردی از جنس یخ!!! - موسوی بهتر است یا عبدالله عبدالله! مساله این است!


درباره وبلاگ:


آرشیو:


آخرین پستها :


نویسندگان:


آمار وبلاگ:Admin Logo themebox

موسوی بهتر است یا عبدالله عبدالله! مساله این است!

نوشته شده توسط:مرد یخی
دوشنبه 25 فروردین 1393-06:54 ق.ظ

1. سال 88، ایران
پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری، آقای موسوی که یکی از نامزدها است اعلام تقلب می کند و طرفداران خود را به کف خیابان می خواند. در ادامه این رفتارها منجر به رشته وقایع خشونت آمیز می شود که چند ده کشته بر جای می گذارد. البته در برخی از این خشونت ها، حکومت ایران هم مقصر است و بسیاری از خشونت های پیش آمده توسط طرفداران ایشان رخ نداده است. ولی نکته عجیب این است که آقای موسوی سال ها در همین حکومت مسئولیت رده بالا داشته است و قاعدتا باید عکس العمل حکومت را بتواند پیش بینی کند. باید متوجه می شد که این نوع رفتار نتیجه خونبار خواهد داشت. نشانش هم آنجاست که همان روز اعلام تقلب، آقای ناطق نوری که به ایشان رای داده بود، با ایشان تماس می گیرد و هشدار می دهد که رفتار ایشان بوی خون می دهد. گذر زمان هم نشان می دهد که موسوی نمی تواند بسیاری از ایرانی ها را در مورد وقوع تقلب قانع کند و بدنه طرفدار وی در کمتر از یک سال ریزش شدیدی می کند. شرکت اکثریت مردم در انتخابات مجلس با فاصله کم هم نشان می دهد، که اکثر مردم با وی هم عقیده نیستند. شرکت در انتخاباتی که از سوی نخبگان معتریضین انتخابات قبل تحریم شده است، معنایی جز عدم باور سخنان آن معترضین ندارد.

2. سال 89، افغانستان
پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری، دکتر عبدالله اعلام تقلب می کند. ولی با زیرکی و تیزبینی از طرفداران خود می خواهد که عمل خشونت آمیز نشان ندهند و راهپیمایی نکنند. می گوید نظام افغانستان نوپا است و نباید نظم سیاسی نوپای افغانستان را از بین برد. قول می دهد که راههای قانونی پیگیری کند. کمیسیون انتخابات افغانستان به شکایات او رسیدگی می کند و او نشان می دهد که در برخی صندوق ها تقلب رخ داده است. کمیسیون آن صندوق ها را باطل می کند و انتخابات به دور دوم می رود. اما دکتر عبدالله می گوید شرایط رقابت منصفانه فراهم نیست و از ادامه رقابت صرف نظر می کند.

3. سال 93، ایران
موسوی بیش از سه سال است که در حصر خانگی قرار دارد. بدنه جنبش اجتماعی هوادار او متشتت است و دیگر ذکر چندانی از او در فضای سیاسی کشور نیست. علاوه بر وی، چند ده هوادار وی هم در زندان هستند. سالگرد سوم حصر او می گذرد ولی خبر از فعالیت هواداران او جز در فضای مجازی و آن هم به صورت محدود نیست. آقای روحانی در ظاهر با حمایت طیف نخبگان طرفدار او به ریاست جمهوری رسیده است و علی رغم وعده و وعید، جهت رفع حصر او اقدامی نمی کند. ظاهرا خرش از پل گذشته و بدنه هوادار موسوی هم مانند چند ماه ابتدایی دولت جدید، انتظار رفع حصر ندارد. حتی اطرافیان روحانی در مصاحبه ها به تلویح می گویند که رفع حصر موسوی منوط به اعلام پشیمانی وی است. حامیان وی صفحه فیسبوک وزیرخارجه را مملو از درخواست رفع حصر می کنند ولی وزیر امورخارجه از اظهار نظر خودداری می کند. ظاهر داستان این است که حکومت ایران که فردی را روزگاری نفر دوم کشور بود و عده ای مقلد وی بودند در حصر نگاه داشت، از طولانی شدن مدت حصر فرد کوچک تری چون موسوی ابائی ندارد. دیگر دغدغه مردم رفع تحریم ها و اوضاع اقتصاد کشور شده است و جامعه از انتخابات قبل گذر کرده است. خارج کشور هم دولت های به اصطلاح حامی دموکراسی مشغول مذاکرات هسته ای با دولت ایران اند و خوش ندارند با ورود به چنین مسائلی نتیجه مذاکرات را در خطر بیندازند. تمام حمایت آنها خلاصه در بیانیه هایی است که از دولت ایران تقاضای رفع حصر دارد ولی اصراری هم ندارد و به هیچ وجه حاضر نیستد بابت رفع حصر موسوی هزینه بپردازد. چشم انداز آینده موسوی مبهم است و در ظاهر وضعیت وی جالب نیست.

4. سال 93، افغانستان
نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری اعلام می شود. در کمال شگفتی، دکتر عبدالله با 41% آرا پیشتاز است و در بدترین حالت اگر پیروز نشود، در دور دوم حضور خواهد داشت. شگفتی از آنجا است که رقیب وی از قبیله های اصلی پشتون است و قومیت در افغانستان مهم است ولی باز او پیشتاز است. آخر دکتر عبدالله در این چهار سال بیکار ننشسته. زمانی که موسوی در حصر گذرانده و بسیاری هوادارانش در زندان بوده اند، او به سختی به عنوان یک منتقد دولت فعالیت کرده است. آن قدر خوب کار شده است، که هیچ کس جرات ندارد با تابلو ادامه راه کرزی به رقابت بیاید و آن کس هم که به تلویح آمده بیش از 10% رای نیاورده است. دکتر عبدالله با مخالفین پارلمانی کرزی ائتلاف کرده است و یک تیم قومی قوی تشکیل داده است. این تیم حتی برای تغییر قانون اساسی برنامه دارد. حتی اگر در نهایت رای هم نیاورد، تبدیل به یک جریان سیاسی قوی و موثر شده است. تازه هیچ یک از مردم عادی به خاطر تقلب در انتخابات قبل کشته نشده اند و کسی هزینه جانی-خانوادگی پرداخته نکرده است. بیچاره حرج و فش که در راه جنبش موسوی زندگی زناشویی شان از هم پاشید و این روزها فش کارش شده سیگار کشیدن و ادای فروغ فرخزاد درآوردن! بیچاره دوستم حج که جز 5-6 نفر اول معدل برق شریف بود و آن قدر فشار عصبی کشید که معدل ترم بعد از انتخابات 4-5 نمره کمتر از معدل قبل شد! چه اعصاب ها که از خودم خورد نشد!

5. حرف دل
افغان های عزیز به شما به واسطه داشتن چنین سیاست مدار عاقلی تبریک می گویم و آرزو می کنم در نهایت فردی که روی کار می آید بهتر کشور شما را اداره کند. شما شبیه ترین مردم به ایرانیان هستید و پیشرفت شما مایه خوشحالی ماست. در حسرتم که موسوی اندازه عبدالله شما عقل نداشت تا این همه هزینه به کشورم تحمیل نشود. چه کسی است که نداند، آن وقایع در جری کردن غربی ها در تحریم ایران نقش داشت؟ چه کسی است که نداند چند ده نفر بعد از آن انتخابات کشته شدند؟ چه کسی است که نداند چند ده نفر بعد از آن انتخابات راهی زندان شدند؟ چه زندگی ها که نپاشید و چه آینده های درخشان که تیره نشد. اگر موسوی مانند عبدالله شما رفتار کرده بود، فضای نقد از دولت قبل بسته نمی شد. آن افراد که چند سال اخیر را در زندان سپری کردند، بیرون زندان فعالیت کرده بودند و تیم متشکل قوی جهت دنبال خواسته های بدنه اجتماعی خود تشکیل داده بودند. آن چند ده نفر زنده بودند. حاکم جزیره بحرین برای ایران بزرگ خط و نشان نمی کشید که شما اگر دنبال حق مردم بحرین هستید، سال 88 چند ده نفر در کشورمان کشته نمی شد.
تحریم های این چنین سنگین هم احتمال بالا نداشتیم و اوضاع اقتصاد کشور هم بهتر بود. خود موسوی هم جای حصر در قامت رهبر یک جریان فعالیت کرده بود و فرهنگ دموکراسی در ایران رشد کرده بود. تازه آخرش هم میوه این زحمت ها را شیخ حسن روحانی نوش جان کرد! همان که در راه موسوی هیچ هزینه شخصی نداده بود! گوارای وجود!  


پ.ن. 0:
آدرس گوگل پلاس و فیسبوک وبلاگ برای ارتباط بیشتر:

https://www.facebook.com/icemancomments

https://plus.google.com/+%D9%85%D8%B1%D8%AF%DB%8C%D8%A7%D8%B2%D8%AC%D9%86%D8%B3%DB%8C%D8%AE/posts


پ.ن.1: در نظر بگیرید که سال 88 در ایران محوری به نام ولایت فقیه نبود. به نظر شما با آن فضای دو قطبی و تشتت جامعه، وضع بهتری از امروز اوکراین پیش می آمد؟ تازه در ایران این دو قطبی جغرافیایی نبود و احتمالا قربانیان فراوان می گرفت. غربزده های اوکراین اشتباه بزرگی کردند که فکر کردند با زیر پا گذاشتن توافقی که با یانکویچ کرده بودند، راحت می توانند نظر بخش روس تبار کشور را هم زیر پا بگذارند. الان هم که در تب و تباند که بخش بیشتری از خاک کشور را از دست ندهند. از قضا بخش شرقی اوکراین ثروتمندتر و صنعتی هم است. تنها راه حل غرب زده ها هم این است که کاسه گدایی دست گرفته اند که غرب و اروپا به آنها کمک بلاعوض یا وام دهد. روبرو شدن با واقعیت هم تلخ است. معلوم است که کشورهای غربی بی ضابطه به کشوری پول نمی دهند و حاشیه ریسک خیلی کمی را قبول می کنند. خنده ام می گیرد که روزی که در اوکراین این اتفاقات افتاد، افراد متمایل به جنبش سبز در فضای مجازی مسرور و خوشحال بودند!

پ.ن.2: قضیه سفیر جدید ایران در سازمان ملل هم از آن حاشیه هایی است که نباید متن می شد. نکته جالب اینجاست که دولت در دفاع از ابوطالبی می گوید که وی در تسخیر سفارت نقشی نداشته است. یعنی به طور ضمنی این موضوع تایید می شود که اگر وی نقش داشت، رفتار آمریکا موجه بود. این نشان می دهد که آرمانگرایی به دور از واقع گرایی در عمل مشکل زاست.

پ.ن.3: پیروزی دکتر عبدالله به نفع ایران هم است. اشرف غنی از طیف غرب زده افغان ها است و سی سال خارج افغانستان زندگی کرده است. الان هم با زیرکی ریش گذاشته و چند متر پارچه بر سرش بسته که به افغان ها بقبولاند که جز آنهاست! ولی عبدالله در قلب کشور حضور داشته و رابطه حسنه با ایران دارد و به نظرم رابطه ایران و افغانستان با انتخاب او بهتر خواهد شد. او نگاهش منطقه ای است ولی اشرف غنی به غرب چشم دارد.


تاریخ آخرین ویرایش:سه شنبه 9 اردیبهشت 1393 09:01 ق.ظ

محسن
پنجشنبه 29 خرداد 1393 10:34 ق.ظ
خوب همه چی و انداختی گردن موسوی و دوستاش - عبدالله هم که حالا عاصی شده از تقلب - اگر عبدالله هم سر اصول ایستاده بود الان مثل روحانی رییس جمهور بود
پاسخ مرد یخی : این رفتار دکتر عبدالله که جدید نیست و ایشان دور قبل هم این رفتار (اعلام تقلب) را داشت. کسی‌ به این که نامزدی اعتراض به تقلب کند اعتراضی ندارد. این را که آقای ال گور هم در انتخابات 2000 آمریکا و خانم لوپن در انتخابات اخیر فرانسه انجام دادند. اعتراض ما به آقای موسوی بابت کشاندن مردم به کف خیابان بدون هیچ راه حلی‌ غیر ابطال انتخابات است که منجر به خشونت و آشفتگی‌ جامعه بود. دکتر عبدالله که این کار را انجام نداده است!!!! تازه انجام دهد هم می‌‌شود یک موسوی دیگر و دودش به چشم مردم افغانستان خواهد رفت که به زور به ۴۰ سال جنگ داخلی‌ پایان داده اند و احتمال جنگ فارسی زبانان و پشتون زبانان پیش خواهد آمد. وجه استدلال بنده رفتار دور قبل دکتر عبدالله بود که هنوز سر جایش است. اکنون هم بنده احتمال بالا می‌‌دهم که دکتر عبدالله درایت لازم برای جلوگیری از آشفتگی‌ در کشور را دارد. این هم از آن حرف‌های بدون مبنا است که ریاست جمهوری روحانی به خاطر استقامت موسوی است!!!
سه شنبه 13 خرداد 1393 06:00 ب.ظ
جنابعالی به چوب و چماق میگید گذر زمان؟
عباس
چهارشنبه 7 خرداد 1393 08:04 ب.ظ
به نظر من یکی از دلایلی که عبدالله عبدالله مثل موسوی عمل نکرد حضور نیروهای آمریکایی در این کشور بود.
نیاز
چهارشنبه 7 خرداد 1393 11:31 ق.ظ
سلام
با کلیت متن مشکلی ندارم..
اما درد و دلهایتان بیشتر جنبه شخصی میابد نه الزاما یک مبنا..
در مورد پینوشت ۱ باید عرض کنم که آن چندنفر اگر زندان نبودند باز هم زندان بودند..
واقع بین باشیم..
.
.
.
یک سینه سخن دارم، هین شرح دهم یا نه!!

چند سالی است خاموش دنبالتان میکنم، همیشه از مستندنگاریتان لذت بردم.

مؤید باشید در پناه حق.
پاسخ مرد یخی : سلام

چنین لزومی نمی‌‌بینم. دقت کنید اکنون هم آنهائی که زندان نیستند مانند آقای ابطحی و عطریانفر کسانی‌ هستند که رویه سال ۸۸ را ادامه ندادند.
ظهور 313
شنبه 20 اردیبهشت 1393 07:40 ب.ظ
سلام علیکم
واقعا از پ.ن.2 خوشم اومد دقیق زدی وسط هدف خیلی قلمت خوبه و از طرز فکرت خوشم اومد.
پاسخ مرد یخی : سلام علیکم و رحمت الله
پنجشنبه 4 اردیبهشت 1393 12:55 ق.ظ
سلام. قضیه چیه؟ به یکی از خواننده ها چی دادید (امیر حسین) ، که برای ادامه تحصیل در خارج از ایران سودمنده اگر داشته باشیدش؟
پاسخ مرد یخی : سلام
ایشان مقاله‌ای داشتند که گفتند پذیرفته شده است. کار خودشان بود و بنده چیزی به ایشان نداده ام.
امیرحسین
سه شنبه 2 اردیبهشت 1393 09:17 ق.ظ
سلام. به نظر شما فایده ای داره بالاخره. چون دارم دومیشم مینویسم. نمیدونم آخرش ناکجا اباده. انشالله که به دردم بخوره و به اون چیزی که خدا میخواد و صلاح میدونه برسم و عالم بی عمل نشوم. توکلت علی الحی الذی لایموت.
پاسخ مرد یخی : سلام
فایده داشتنش بسته به اهداف شما دارد. اگر مایل به ادامه تحصیل در خارج ایران هستید، سودمند است.
امیرحسین
یکشنبه 31 فروردین 1393 12:09 ب.ظ
سلام. خوبید؟ بالاخره اکسپت شد. ممنونم
پاسخ مرد یخی : سلام
تبریک. ان شا‌الله قدمی‌ برای مابقی باشد.
بانوی صالح شهر
جمعه 29 فروردین 1393 10:33 ق.ظ
سلام
مقایسه جالب و مفیدی بود ، موفق باشید انشاالله
پاسخ مرد یخی : سلام
شما هم موفق باشید
محسن پریژه
پنجشنبه 28 فروردین 1393 06:27 ب.ظ
هوالحق؛ سلام بر شما؛
حق گفنتی، مرحبا؛ حق نگه‌دارت.
یاحق؛
پاسخ مرد یخی : سلام
حق نگه‌دار شما
احمد 1300
چهارشنبه 27 فروردین 1393 12:24 ق.ظ
سلام با حرفاتون موافقم ولی تحریم ها ربطی به وقایع سال 88 نداشت تحریم ها بعد از اون قضایا به وجود اومد و هر وقت اقای جلیلی به خواسته اونها در مذاکرات تن نمیداد تحریم میذاشتن
پاسخ مرد یخی : سلام
قبلا در این مورد در پست "پیرامون مذاکره با آمریکا" صحبت شده و حرف جدیدی ندارم. شما مختارید نظر خود را داشته باشید.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر