تبلیغات
مردی از جنس یخ!!! - مردی از قدس


درباره وبلاگ:


آرشیو:


آخرین پستها :


نویسندگان:


آمار وبلاگ:Admin Logo themebox

مردی از قدس

نوشته شده توسط:مرد یخی
یکشنبه 4 آبان 1393-12:56 ب.ظ

چند روز پیش رفته بودم آرایشگاه، موهایم را کوتاه کنم. آرایشگاهی که می روم توسط مسلمانان اداره می شود و چند آرایشگر در آن کار می کنند. این دفعه برای اولین بار توسط یکی از آنها اصلاح می شدم.
وقتی کار را آغاز کرد، بدون مقدمه و به زبان عربی پرسید: انت من لبنان؟ گفتم: لا! بعد به انگلیسی پرسید که اهل کجایی و گفتم اهل ایران هستم. گفت: ولی عربی می دانی؟ گفتم: خیلی کم.
در ادامه پرسیدم اهل کجاست و پاسخ داد: فلسطین. (متوجه شدم ظاهرا در عربی فلسطین با فتحه در "ف" تلفظ می شود و استرس کلمه هم روی "ط" است و احتمالا برای همین در انگلیسی از این دو جهت تلفظ مشابه دارد) خیلی کم پیش آمده تا با اهالی فلسطین برخورد داشته باشم و گفتگویی به این شکل رخ داد (اسمش را نپرسیدم ولی فرض کنید عبدالله بود):

مرد یخی: اهل کجای فلسطین هستی؟ غزه یا کرانه باختری؟
عبدالله: اهل قدس هستم.

مرد یخی: تا به حال کسی را که اهل قدس باشد ندیده بودم. خوش به حالت. پس در مسجد الاقصی نماز خوانده ای؟
عبدالله: بله.

مرد یخی: فکر می کنم جز فلسطینی های خوشبخت باشی. شهروندی اسرائیل را پذیرفته ای؟ (اهالی قدس بر خلاف کرانه باختری و غزه خیلی مشکلات کمتری دارند. اسرائیل بر خلاف این دو ناحیه، بیت المقدس شرقی را به سرزمین خود ملحق کرده است و به ساکنین عرب بیت المقدس امکان شهروندی اسرائیل را داده است و اگر احیانا نخواهند، از سوی دولت اشغالی مقیم دائم اسرائیل محسوب می شوند. لذا امکان نقل و انتقال در اسرائیل و فلسطین و به خارج آن را دارند. اجازه کار در همه جا را دارند و چون اقتصاد اسرائیل در شرایط خوبی است، نسبت به غزه و کرانه باختری خیلی کمتر در مضیقه هستند.)
عبدالله: نه! هیچ گاه نخواهم پذیرفت. من فلسطینی هستم و اینجا هم پرچم فلسطین را جلو چشمم آویزان کرده ام.

مرد یخی: پس چطور به آمریکا آمده ای؟ (فلسطینی ها، حتی برای خروج از سرزمین خود، دچار مشکل فراوان هستند چون در محاصره اسرائیل هستند. از سویی برای ورود به بیشتر کشورها، نیاز به انتظار طولانی برای اخذ ویزا هستند)
عبدالله: اینجا اقوامی داشتم. برای دیدن آنها ویزا گرفتم و آمدم. بعد از این که پیش اقوام آمدم، ازدواج کردم و اقامت دائم آمریکا را گرفتم.

مرد یخی: الان برای بازگشت به قدس مشکلی داری؟
عبدالله: نه هیچ مشکلی نیست.

مرد یخی: حیفا و تل آویو هم می توانی بروی؟
عبدالله: بله.

مرد یخی: به نظرت، راه حل مشکل فلسطین چیست؟ این که دو کشور تشکیل شود و بیت المقدس شرقی به فلسطینی ها بازگردانده شود؟ یا این که به بقیه فلسطینی ها هم اسرائیل شبیه شما اقامت دائم بدهد و بعد شهروندی اسرائیل را هر که خواست قبول کند؟
عبدالله: نمی دانم. مشکل پیچیده ای است و راه حل آن ساده نیست.

مرد یخی: خود اهالی قدس، ترجیح می دهند برای اقتصاد بهتر تحت حکومت اسرائیل باقی بمانند، یا این که به حاکمیت فلسطینی بازگردانده شوند؟
عبدالله: باز نمی دانم نظر غالب چیست. مشکل پیچیده ای است.
.
.
.

حل مشکل فلسطین به یک گره کور تبدیل شده است و این که چه باید کرد خیلی پیچیده است. هم اکنون 75% یهودیان ساکن سرزمین های اشغالی در همان سرزمین ها به دنیا آمده اند. یعنی پدر و مادر و پدربزرگ و مادربزرگ هایشان و برخی حتی نسل قبل ترشان از جای دیگر آمده اند. حتی اگر امکان غلبه نظامی بر آنها وجود داشته باشد، نمی توان چند ملیون نفر که کل عمر خود را آنجا زندگی کرده اند بیرون کرد، مگر با کشتار وسیع و ارهاب و ارعاب. از سویی از سال 1967 که کل فلسطین به اشغال درآمده است، هر روز که می گذرد رژیم اشغالی، اشغال اراضی را تثبیت می کند. همین الان در حال شهرک سازی در حومه بیت المقدس هستند و فلسطینی ها را از مناطق اشغالی به مرور به نواحی خاص می رانند. یعنی گذر زمان به سود اسرائیل تمام شده است. اهالی عرب بیت المقدس و شمال فلسطین هم 50 سال است تحت حاکمیت اسرائیل زندگی کرده اند و با سائر فلسطینی ها از نظر اقتصادی تفاوت پیدا کرده اند و برخی شهروندی اسرائیل را قبول کرده اند و لذا معلوم نیست بخواهند به حاکمیت فلسطینی بازگردند. برای همین ارائه راه حل برای این شرایط خیلی مشکل است.


پ.ن. 0:
آدرس گوگل پلاس و فیسبوک وبلاگ برای ارتباط بیشتر:

https://www.facebook.com/icemancomments

https://plus.google.com/+تاریخ آخرین ویرایش:دوشنبه 5 آبان 1393 02:34 ق.ظ

دوشنبه 13 بهمن 1393 02:11 ب.ظ
سلام ولی سلام تنها یه معنی دیگه هم میتونه داشته باشه که در قران امده وان هم در مقابل جاهلان که میفرماید عبدالرحمان .........قالو سلاما!
پاسخ مرد یخی : سلام
، بله اما در عرف عادی زبان فارسی اینگونه نیست و سلام در برابر سلام، پاسخ سلام برداشت می‌‌شود.
پنجشنبه 29 آبان 1393 11:21 ق.ظ
ناقلا عاشورا کجا رفتی؟؟؟؟؟؟؟؟
یه خورده بنویس
سه شنبه 13 آبان 1393 10:14 ب.ظ
سلام. دو سوال فوری دارم. در صورتی که یک نفر از خارج ار ایران (امریکا) به ایران زنگ بزنه(موبایل یا تلفن) آیا شخص یکه در ایرانه و تماس رو دریافت میکنه هم پول براش میفته که پرداخت کنه؟ در مواردی که اساتید خارجی به ما زنگ میزنن این مسئله برام مهمه
دیگر اینکه چطور بفهمم اختلاف زمانی بین من و اونی که در فلان جا است چقدر است؟
پاسخ مرد یخی : سلام
دقیق نمی دانم ولی فکر کنم هزینه تماس بر عهده تماس گیرنده باشد. در مورد اختلاف زمانی هم از اینترنت استفاده کنید. مثلا فرض کنید زمان واشنگتن را می خواهید، در گوگل سرچ کنید:
local time washington
و بعد با زمان ایران مقایسه و اختلاف زمانی را استخراج کنید.
علی
شنبه 10 آبان 1393 01:16 ب.ظ
سلام
یه راه حل وجود داره که جمهوری اسلامی چند بار اعلام کرده. اونم اینه که کل فلسطین یه حاکمیت داشته باشه و این حاکمیت از طریق همه پرسی عمومی تعیین بشه
نظر شما در مورد این راه حل چیه؟
پاسخ مرد یخی : سلام
راه حل خوبی‌ است اما موقع پیاده سازی ساده نیست. این که چه کسانی‌ باید حق رای داشته باشند؟ نظام حکومتی جایگزین چه باید باشد؟ اما از راه حّل دو کشور موازی بهتر است.
یه نفر
پنجشنبه 8 آبان 1393 01:14 ب.ظ
چرا جواب بعضی از نظرات رو فقط با سلام دادی؟
پاسخ مرد یخی : چون جواب بیشتری نداشتم.
سعید
چهارشنبه 7 آبان 1393 11:28 ب.ظ
سلام
این پیش بینی منه در مورد راه حلش، تا دو سال دیگه کار تمومه

این هم دلایلم -->
پاسخ مرد یخی : سلام
M-Gh
دوشنبه 5 آبان 1393 09:45 ب.ظ
سلام
ایام سوگواری حضرت اباعبدالله علیه السلام رو خدمتتون تسلیت می گم.
سوالم مربوط به این پست نیست، می خواست بپرسم1- تا به حال اتفاق افتاده که بخواین علت عزاداری بر امام حسین علیه السلام رو برای یک غیر مسلمان توضیح بدید؟ 2-به نظر شما چه طور امکان گسترش فرهنگ عزاداری بر امام حسین علیه السلام در بین مسلمانان سنی مذهب وجود داره؟
ممنونم.
پاسخ مرد یخی : سلام
خیلی‌ ممنون و متقابلا تسلیت می‌‌گویم. در پاسخ: ۱. نه پیش نیومده ولی‌ با مسلمان غیر شیعه صحبت کردم. ۲. بله وجود دارد، به خصوص برخی‌ که خود عزاداری هم می‌‌کنند. اما نیاز به کار تبلیغی چره به چهره دارد.
دوشنبه 5 آبان 1393 08:57 ب.ظ
سلام. اینکه اونا هنوز پرچم فلسطین رو دارند درست. اما واقعا تا کی میخواهند بجنگند. خون ریخته بشه. ناامنی باشه. همیشه با جنگ همه چیز خوب نمیشه. گاهی باید یک چیزهایی رو پذیرفت و بعد آروم آروم خود را ثابت کرد. مثل اعراب که سالهای سال بر ایران حکومت کردند. زبانها را خواستند عربی کنند. دین را عوض کردند. اما بعدش چه شد. گرچه حکومت دست اعراب بود اما تدبیر ایرانیان برآن شد که دوباره حکومت را برگردانند و در سیستم حکومتی مشاور اعراب باشند و گرچه پادشاه عرب بود اما با مشاورت و تدبیر ایرانیان کشور بگرده تا در نهایت که اونا رو بیرون کردند.
پاسخ مرد یخی : سلام
یه داوطلب
دوشنبه 5 آبان 1393 05:26 ب.ظ
چه محافظه کار! البته شایدم واقعا جوابی برا سوال هاتون نداشته!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر