تبلیغات
مردی از جنس یخ!!! - درباره این وبلاگ و وبلاگ نویسی


درباره وبلاگ:


آرشیو:


آخرین پستها :


نویسندگان:


آمار وبلاگ:Admin Logo themebox

درباره این وبلاگ و وبلاگ نویسی

نوشته شده توسط:مرد یخی
جمعه 25 شهریور 1390-10:13 ب.ظ

امروز یک سال از روزی که اولین پست رو نوشتم گذشت! به همین زودی! یعنی سالگرد وبلاگ بود و وبلاگ یکساله شد! در طول این مدت 65 پست نوشتم یعنی بیشتر از یک پست در هفته  که شاید روز اول قابل انتظار نبود. وقتی که می خواستم اولین پست رو بنویسم یکی از موضوعات که به ذهنم رسید معرفی وبلاگ بود ولی در اون زمان با خودم گفتم اکثر خواننده ها از دوستام هستن و لازم نیست توضیحی داده بشه. بهتره بعد از گذر زمان وقتی این کار رو بکنم که خواننده نا آشنا وجود داشته باشه و امروز فکر می کنم زمان مناسبی باشه.
یکی از دوستانمون که قبلا برای ادامه تحصیل آمریکا رفته بود، وبلاگی داشت که خلاصه سفرهاش رو می نوشت. برای ما جالب بود بخصوص که عکس های زیادی هم در پست ها قرار می داد. روزهای آخری که ایران بودم چند تا از دوستان پیشنهاد دادن بعد از اومدن اینجا وبلاگ مشابهی داشته باشم. اسم وبلاگ هم به پیشنهاد ی.د.طزرجانی (یکی نیست بگه اگه خلاصه می نویسی که کسی نفهمه همین کلمه طزرجان کافیه همه بفهمن! آخر هم نفهمیدم کلمه فارسی رو چرا با ط دسته دار نوشتن!) بود چون در بین دوستان مشهور به غیر احساسی بودن و سرد برخورد کردن در مقابل محبت دیگران هستم که البته تا نباشد چیزکی مردم نگویند چیزها! بعد که فکر کردم دیدم از جذابیت لازم برای اسم یک وبلاگ برخوردار هست و انتخاب کردم اگر چه یکی از دوستان اعتراض کرد! جالبه که یه بار کسی بهم میل زده بود چرا اسم وبلاگ رو این طوری انتخاب کردی و اشاره کرده بود که مرد یخی و یخ از نمادهای دجال هست (اونجا بود که فهمیدم این تحلیل ها که برخی در مورد فیلم ها می کنن تا چه حد ممکنه دور از واقعیت باشه)! وقتی دوستان این پیشنهاد رو دادن به دلایلی خیلی زیر بار نمی رفتم ولی به توصیه عزیزی که حق استادی به گردنم دارند تصمیم گرفتم این کار رو انجام بدم. بیشتر برای این که ارتباطات با دوستان ایران به این بهانه حفظ بشه.
امروز یک سال از پست اول گذشته و نمی دونم چقدر این وبلاگ در برآوردن هدف اولیه یعنی ارتباط با دوستان موثر بوده. شاید فیسبوک برای چنین هدفی بهتر باشه ولی وبلاگ هم لطف خودش رو داره و علاوه بر اون امکان شکل گیری ارتباط با افراد جدید رو بوجود می یاره و کمتر عوارض جانبی منفی داره. در طول این یکسال میهمان داشتیم، مطلب از خواننده ها وجود داشت (هر چند از خواننده ها گله دارم که این کار رو محدود انجام دادن) مطلب سیاسی و تحلیلی هم داشتیم ولی غلبه با ذکر خاطرات روزانه بود و نمی دونم چقدر جالب و مفید بودن. بنابراین خوبه بعد از این مدت اگر پیشنهاد یا انتقادی دارین ذکر کنین تا در نظر بگیرم. بعد از یکسال مطلب نوشتن از جنس خاطرات سخت تر شده چون زندگی روزمره شده و مطلب جالبی که قبلا درباره اش ننوشته باشم کمتر پیش می یاد.
وبلاگ نوشتن فواید زیر رو ممکنه در بر داشته باشه:
1. قوی شدن نوشتار و قلم نویسنده: البته تجربه شخصیم اینه که اگر بصورت هدفمند و علمی به این منظور اقدام نکنید خیلی نباید انتظار داشته باشین. برای خودم هم فکر نکنم تاثیر چندانی داشته چون بدون دقت و سرسری و بازنگری مطلب می نویسم. علاوه بر اون وجود فرد باتجربه ای که بتونه راهنمایی کنه خیلی مفیده و به تنهایی سخته نقاط ضعف رو شناسایی کرد و برطرف کرد.
2. نشر افکار:وبلاگ رسانه ارزان و خوبی برای این هدفه و امروزه وبلاگ هایی هستن که اندازه برخی مجلات خواننده دارن. البته لازمه این کار داشتن تفکر منسجم، ارزشمند و قلم توانا است و افراد معدودی هستن که وبلاگ هاشون این هدف رو برآورده می کنه.
3. ارتباط با دوستان و در جریان قرار دادن آنها در مورد زندگی خودتون در حالی که از هم دور هستین: البته وقتی این موضوع خوب هست که دو طرفه باشه و گرنه این که فقط شما بنویسین و دوستانتون ننویسن شما رو بی خبر می ذاره و خیلی فایده نخواهد داشت.
4.پیدا کردن دوستان جدید:البته این هم خیلی هدف جالبی نیست و منطقی نیست برای دوست یابی وبلاگ نوشت!ولی به عنوان عامل جانبی می تونه موثر باشه و شخصا چند دوست هم از این طریق پیدا کردم.
اما مضراتی هم متوجه وبلاگ هست:
       کمال است در نفس انسان سخن        تو خود را بگفتار ناقص مکن
معمولا وبلاگ نوشتن بدون تفکر لازم انجام می شه و ممکنه چیزی بنویسین که مسئولیت آور باشه. یکی از دلایلی که دوست نداشتم وبلاگ بنویسم همین موضوع بود و این تجربه یکساله هم این موضوع رو بهم نشون داد. مثلا خیلی وقت ها ممکنه چیزی بنویسین و در مورد افراد حرف بزنین که فکر می کنین خواننده متوجه نمی شه چه فردی هست ولی تصادفا کسی که اصلا حدس نمی زنین ممکنه اون مطلب رو بخونه و با قرائن متوجه مطالبی بشه. قبلا اشاره کردم همچین تجربه ای داشتم و حتی به فکر افتاده ام مطالب قبلی رو بازبینی و در صورت لزوم حذف کنم اگر چه فرآیند وقت گیری خواهد بود و معلوم نیست کی برسم این کار رو انجام بدم. بنابراین موقع نوشتار باید فرض کرد هر مطلبی می نویسین ممکنه توسط هر فرد خوانده بشه. یا ممکنه تحلیلی بنویسین که صحیح نباشه و بعد مسئولیت قبول اون توسط دیگران با شما هم هست.
روی هم رفته در این یکسال این وبلاگ گاهی کمک کرد از تنهایی در بیام و قسمتی از وقتم رو پر کرد و از جهاتی که نوشتم ایده آل نبود. سعی می کنم نوشتن رو ادامه بدم اگرچه شاید کمتر بنویسم. نظر شما چیست؟تاریخ آخرین ویرایش:شنبه 26 شهریور 1390 12:40 ق.ظ

یکشنبه 6 مرداد 1392 05:55 ق.ظ
سلام با نظر محمد موافقم این اسم رعب اوره و اگه با مسمی باشه(که امیدوارم نباشه)فاجعه است.چون حیفه انسانی با این عقاید والا و ارزشمند از نعمت بزرگ الهی محروم باشهراستی جمله اخر کامنت محمد رو جدی بگیر
پاسخ مرد یخی : سلام
این هم نظری است.
احمد
یکشنبه 6 مرداد 1392 05:12 ق.ظ
وبلاگ دوستتون که تو امریکا بود خیزرانه؟
پاسخ مرد یخی : بنده با نویسنده این وبلاگ آشنایی ندارم.
سهیل
جمعه 15 مهر 1390 06:57 ب.ظ
کجایی داداش اگه می خواستی کلا ننویسی چرا نظر خواهی می کنی عزیز؟
محمد
دوشنبه 4 مهر 1390 08:43 ق.ظ
سلام
منم با این كه بعضی ها
"گاهی پیش می یاد برخی روی یک مورد جزئی تفسیر عجیبی ارائه می کنند" خیلی مشكل دارم-نمی دونم این بیماری استدلالی از كجا می آید از ضعف طرف در استدلال منطقی-یا علاقه به موضوعات ماورایی و خلا معنوی آن فرد-علاقه افراد به اسطوره ها و نمادها و علاقه به چیزهایی كه نمی دونند و اونها رو به احساس وهم می بره ،توهم توطئه و یا چیزای دیگه-اینم یه سواله كه ذهن منو به خودش مشغول كرده است
دوشنبه 4 مهر 1390 08:35 ق.ظ
سلام
شما فرمودید
"مرد یخی و یخ از نمادهای دجال هست"-و اما توضیح اینجانب چرا این را به خود گرفتم!به خاطر اینكه یخ را هم به نظرات بنده اضافه كردید من اشاره ام به مرد یخی بود همین چون یه اصطلاح با باره ادبیه-با خاطر استفاده از واژه یخ ،من این برداشت را كردم كه شما از بیان من برداشت اسطوره شناسانه و نمادشناسانه داشته اید-برداشتم اشتباه بود؟
پاسخ مرد یخی : سلام
بله اون رو بحساب این بذارین که بعد از چند ماه داشتم نقل می کردم و گفته شما رو دقیق به یاد نداشتم.
محمد
شنبه 2 مهر 1390 02:55 ق.ظ
سلام
به نظرم می رسد آب و روغن اشاره بنده را
تا آن جا كه به بحث دجال مربوط می شود و بنده اشاره كردم زیاد كردید ---ایبسن نمایش نامه معروفی دارد به نام مرد یخی می آید --(Iceman cometh
كه كامث از واژه های قدیمی انگلیسیه فكر كنم مربوط به زمان شكسپیر باشه برای مسیح گفته می شه یا انسان مقدس ،آیس من هم نشان دهنده خصوصیات شخصیت اول نمایشنامه تا حدودی هست هم معنای دجال می ده این اسم انتخاب كردن نشان هنر ایبسن هست هنرمندان بزرگ اسم داستاناشونو فوق العاده انتخاب می كننداین عنوان تا مدت ها به عنوان اسم فوق العاده در ذهن من حك شده بود مدتها بود وبلاگ شما رو می خوندم نخواستم تو كامنتا بهش اشاره كنم میل زدم--یه جورایی اسم بلاگ شما با اینكه یاد آور مرد یخی نمایشنامه ایبسنه ولی شكوه عنوان نمایشنامه اونو نداره -یه جورایی تو ذوق من خورد به خاطر همین پرسیدم یا با زبان بی زبانی غر زدم بابت بی سلیقگی شما!--با عالم داستان،هنر نمایشی و سینما بیگانه نیستم یادم نمیاد از این تفسیرا كه دنباله نماد شناسی یا اسطورهشناسی باشند دوست داشته باشم! بابت وبلاگ فوق العادهای كه دارید تبریك می گم و بابت یه كم خود شیفتگی! تسلیت
پاسخ مرد یخی : سلام
منظور این بود که ممکنه موضوعی در فیلمی تصادفی باشه، ولی گاهی پیش می یاد برخی روی یک مورد جزئی تفسیر عجیبی ارائه می کنند. منظورم شخص شما نبود بلکه منظور این بود که همانطور که این نامگذاری تصادفا با آن نمایش نامه یکسان شده ممکنه در فیلم ها هم همین اتفاق رخ بده!شما چرا بخود گرفتین؟!
اصغری
چهارشنبه 30 شهریور 1390 01:28 ب.ظ
باسلام وآرزوی توفیق !به نظربنده،درمورد نگاه غیر مسلمانان ویا تازه مسلمان شده ها نسبت به اسلام ،مطلب بنویسید(که چندمورد رادراین زمینه داشتید)افق دید کسانی راکه درایران زندگی می کنند ویافقط به شکل شناسنامه ای و ارثی!مسلمان هستند،بازتر میکند.دراین زمینه بیشتر بنویسید.تحلیلهای بین المللی تان هم خوب است.امیدوارم گذرزمان وتغییرشرایط محیطی،دغدغه های دینی وملی شمارا هرگز کمرنگ نکند.درپناه حق.
سهیل
سه شنبه 29 شهریور 1390 11:59 ق.ظ
اتفاقا وبلاگ شما برای درک بهتر مسائل اطرافمون خیلی به من کمک کرد
روزمره ها ی شما هم برای ما که شناخت چندانی از دنیا نداریم هم جالبه
ممنوم از شما
احمدرضا
دوشنبه 28 شهریور 1390 01:55 ب.ظ
سالگرد وبلاک شما را تبریک عرض می کنم. محمد جان تا وقت می کنید بنویسید دست نوشته هاتون خیلی جالب و خواندنی است.
امیرحسین
دوشنبه 28 شهریور 1390 12:28 ب.ظ
یکی دیگه از فوایدش بالا رفتن سرعت تایپه. واسه من که خیلی کمک کرده
دیانی
شنبه 26 شهریور 1390 08:36 ق.ظ
ما که استفاده می‌کردیم و بسیار جالب و جذاب بود
پاسخ مرد یخی : بد نیست شما هم چیزی بنویسین استفاده کنیم.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر