تبلیغات
مردی از جنس یخ!!! - ایران


درباره وبلاگ:


آرشیو:


آخرین پستها :


نویسندگان:


آمار وبلاگ:Admin Logo themebox

ایران

نوشته شده توسط:مرد یخی
چهارشنبه 2 فروردین 1391-01:08 ق.ظ

بالاخره پس از حدود 18 ماه به وطن بازگشته ام. در این پست سعی دارم گزارشی کوتاه ازرویارویی مجدد با ایران بدهم. خیلی شنیده بودم (البته مورد عینی هم دیده ام) افرادی که مدتی در خارج از کشور زندگی کرده اند، وقتی به ایران بازمی گردند معمولا از فضای موجود بسیار ناراضی هستند و تحمل فضای ایران برای آنها دشوار است و دوست دارند بازگردند. حتی شنیده ام افرادی بوده اند که بازگشته اند و مشغول کاری هم شده اند ولی بعد از مدتی بازگشته اند. اما برای خودم فضای ایران خیلی عادی تر از چیزی بود که فکر می کردم. حتی حجاب خانم ها تازگی ندارد (البته اذعان می کنم جالب بود نزدیکی پایان پرواز بانوان به سرعت محجبه شدند). غیر از افزایش قیمت ها و گرد پیری بر چهره برخی اقوام تفاوت زیادی حس نمی کنم. ایران همانی است که در آن زندگی می کردم با تمام خوبی ها و مشکلاتش. در همین مدت کوتاه از همان جنس مشکلات خاص ایران برایم پیش آمده که بعدا شرح می دهم ولی با این وجود هنوز هم بهترین جا برای زندگی می دانمش.

وجود اینترنت باعث شده است از فضای جامعه دور نباشم و از اخبار روز آگاه باشم. در میهمانی ها و فضای خانوادگی حین گفتگو حس می کنم این مدت داخل کشور بوده ام و از جامعه عقب نمانده ام، البته از فضای سریال ها و تلوزیون بیخبرم و اینجاست که مشخص می شود تلوزیون را دنبال نکرده ام. البته تفاوت هایی با فضای جامعه و تصور قبلی حس می کنم مثلا فضای جامعه خیلی آرام تر از چیزی است که فکر می کردم. مردم از فضای اقتصادی کشور و تحریم ها آگاه نیستند و طبعا نگرانی مربوط به آن بین آنها وجود ندارد. اینجاست که متوجه می شوم زحمت های شبانه روزی! کارکنان بی بی سی فارسی و صدای آمریکا برای ایجاد نگرانی در جامعه و کمک به غرب جهت تکمیل اثر تحریم های شدید اقتصادی چقدر راحت با استفاده از فیلترینگ! بر باد می رود. (اگر از این تحریم ها به حول و قوه اللهی عبور کنیم دیگر در دست غرب اهرم فشار دیگر باقی نمی ماند، غیر از حمله نظامی که آنهم بسیار بعید و دور از ذهن است). نکته دیگر این است که متوجه شدم چقدر دغدغه مردم با دغدغه فضای مجازی متفاوت است. درست است که از اخبار در فضای مجازی می توان مطلع شد ولی به هیچ وجه جز با زندگی در جامعه نمی توان از دغدغه های مردم مطلع شد. جنس افراد حاضر در فضای مجازی با میانگین جامعه ایران متفاوت است و به هیچ وجه فضای مجازی بازتاب دهنده دغدغه ها و خواست مردم نیست. وقتی به تصور خود که فقط یک سال و نیم از جامعه دور بوده ام می اندیشم متوجه می شوم چرا برخی که سی سال از فضای ایران دور بوده اند هنوز امیدوارند روزی نظام سلطنتی در کشور تشکیل شود یا دموکراسی از نوع غربی آن (با تمام ویژگی هایش) در کشور ایجاد شود. اجرای طرح هدفمندی یارانه را در بهبود کیفیت نان! مشاهده می کنم که شاید برای کسانی که داخل کشور بوده اند به علت تدریجی بودن آن چندان قابل مشاهده نشود. البته افزایش قابل توجه قیمت حمل و نقل هم کاملا محسوس است. در برخوردها متوجه شده ام طبقات متوسط به پایین از طرح هدفمندی راضی هستند. ممکن است برخی رسانه ها سعی در سیاهنمایی در این باره داشته باشند ولی افرادی که زندگیشان بهبود یافته اثرات مثبت آنرا در زندگی خود به عین مشاهده می کنند و با هیچ ابزار رسانه ای نمی توان واقعیت مشهود را وارونه جلوه داد (البته دقت شود منظورم بی نقص بودن خود این طرح یا نحوه اجرای آن نیست). فضای جامعه بصورت کلی از سیاست دور شده است و دیگر سخنی از جنبش سبز شنیده نمی شود (البته دقت شود این مشاهدات بنده در بخشی از جامعه است و نمی خواهم نتیجه گیری کلی کنم بلکه طبق معمول مشاهداتم را نقل می کنم) علاوه بر آن در کل بحث های سیاسی کمرنگ شده است. در آینده سعی می کنم بیشتر از ایران و رویارویی مجدد با آن بنویسم.      

پ.ن.1: در طول مسیر یک خانم ایرانی بود که با فرزندش انگلیسی صحبت می کرد. اینقدر لهجه غلیظ فارسی داشت که معلوم نبود چرا زور می زند انگلیسی صحبت کند. شاید می خواست فرزندش یک خارجی! کامل و بی نقص بار بیاد.

پ.ن.2:این پست در واقع اعلام حضور هم بود. اگر فرصت شد علاقمندم برخی دوستان را ملاقات کنم.

پ.ن.3:خیلی دوست دارم نظر وابستگان جنبش سبز را درباره انتخابات اخیر بدانم. اگر آنرا تقلب می دانند راهکارشان برای خروج از این وضعیت چیست (قبول این سخن یعنی جمهوری اسلامی براحتی و بدون اعتراض مردم در انتخابات تقلب می کند و این امر را نهادینه کرده است)؟ اگر تقلب نمی دانید آیا قبول دارید که اکثریت مردم در این انتخابات به کلیت نظام جمهوری اسلامی رای مثبت دادند؟ در چنین صورتی آیا برای این انتخاب جامعه احترام قائل هستید؟ با قبول نظر فعلی مردم آیا کلیت فعالیت های جنبش سبز بی فایده و از آن مهمتر بر خلاف مسائل جامعه نبوده است؟تاریخ آخرین ویرایش:چهارشنبه 2 فروردین 1391 01:14 ق.ظ

پنجشنبه 10 فروردین 1391 12:00 ق.ظ
برادر، جنبش سبز خیلی وقت است در فضای سیاسی ایران مرده و فقط در فضای مجازی وجود دارد آن هم توسط عده ای روزنامه نگار یا سیاستمدار که از ایران فرار کرده اند بزرگ نمایانده می شود.

نمی خواهم بگویم مردم از وضع موجود و نظام راضی هستند اما چیزی بنام جنبش سبز دیگر در داخل کشور وجود خارجی ندارد
علیرضا
شنبه 5 فروردین 1391 06:18 ب.ظ
سلام. رسیدن بخیر.
نه تنها بحث جنبش سبز الان از زبان ها افتاده بلکه آن موقع هم سر زبانها نبود.
من از اوایل شهریور 88 به شهر محل تولدم که یکی از 6 شهر پر جمعیت ایران است، برگشتم و در آنجا ارشد را ادامه دادم. در مورد فضای سیاسی و بخصوص جنبش سبز با همان فضایی در دانشگاه و فامیل رو برو شدم که شما الان مواجه شدید.
پس نباید فکر کنیم آنجا که هستیم مرکز تحولات عالم است و دغدغه های اطراف ما دغدغه های تمام عالم.
پاسخ مرد یخی : سلام
ممنون. موافقم.
امیرحسین
شنبه 5 فروردین 1391 03:53 ق.ظ
سلام
مبارک باشه. سال نو مبارک و اومدنت به ایران مبارک. کدوم شهری؟میشه ببینیمنت؟
پاسخ مرد یخی : سلام
سال نو شما هم مبارک. فکر کنم با توجه به زمان خاص امکانش نباشه مگر این که شما تهران بیای.
تا به تا
جمعه 4 فروردین 1391 01:35 ب.ظ
سلام
سال نو مبارک
امیدوارم بهتون خوش بگذره
به نظر من هم طرح هدفمندی یارانه ها برای قشر کم درآمد خوب و مفید خواهد بود، ولی این روزها شاهد تورم زیادی هستیم که به نوعی به همه فشار وارد می کنه.البته مردم نا انصاف هم در رشدش خیلی کمک می کنن
وای بر متففین
پاسخ مرد یخی : سلام
سال نو شما هم مبارک. البته اثر تورمی این طرح اجتناب ناپذیر است و انتقادات جای دیگر وارد است.
بی وطن
چهارشنبه 2 فروردین 1391 07:10 ب.ظ
یا مقلب القلوب
ان شا الله سال خوبی را شروع کنید در کنار خانواده در ایران. جای ما هم خالی که مدت هاست از فیض دیدن ایران محرومیم!
یادم می آید سال 78 بود و جریان درگیری های کوی دانشگاه. یکی از اقوام ما برای ادامه تحصیل رفته بود فرانسه. اوج درگیری ها در تهران بود که این بنده خدا از فرانسه زنگ می زد شب ها و کلی اظهار نگرانی می کرد. اخبار را از طریق اینترنت و تلویزیونها پیگیری می کرد و فکر می کرد الان تمام تهران که هیچ، تمام ایران آشوب است. کلی نگران بود. ما هر چه می گفتیم اینجا خبری نیست باورش نمی شد. همان زمان این نکته در ذهن من ماند تا وقتی که خودم آمدم این طرف آب. وقتی حوادث ایران را از طریق رسانه ها می شنیدم و تصویر رسانه ای را مقایسه می کردم با آنچه اقوام از طریق تلفن می گفتند دقیقا یاد همان ایام سال 78 می افتم. واقعیت این است که رسانه و خبر چون متمرکز بر حادثه است تصویری اغراق شده از جهان به ما نشان می دهد. در موضوع خاص ایران که رسانه هایی مثل بی بی سی غرض هم دارند، آش را دیگر خیلی خیلی شور می کنند. در مورد تحریم ها و مسئله جنگ هم همین طور. باید توجه داشت مخاطب رسانه ها قشر خاصی هستند.
موفق باشید.
پاسخ مرد یخی : ان شا الله شما هم سال خوبی داشته باشید. ان شا الله سال پیروزی مردم بحرین باشد.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر