تبلیغات
مردی از جنس یخ!!! - سنگاپور


درباره وبلاگ:


آرشیو:


آخرین پستها :


نویسندگان:


آمار وبلاگ:Admin Logo themebox

سنگاپور

نوشته شده توسط:مرد یخی
جمعه 24 شهریور 1391-11:44 ق.ظ

امروز روز چهارمی است که در سنگاپور هستم! آمدنم به سنگاپور مثل برخی دیگر اتفاقات خارج از برنامه پیش آمد و فعلا قرار است اینجا بعنوان دستیار پژوهشی فعالیت کنم. سنگاپور نزد ایرانیان کشور شناخته شده ای نیست. بصورت خلاصه باید بگویم سنگاپور کشور پیشرفته ای در منتهای بخش غربی مالزی است که توسط یک کانال از خاک مالزی جدا می شود (در واقع یک جزیره اصلی به همراه چند جزیره کوچک تر است). کشوری با وسعتی به اندازه نصف جزیره قشم و پنج ملیون جمعیت که تنها شامل یک شهر است! در گذشته سنگاپور بخشی از مالزی بوده است ولی در دوران استعمار توسط انگلستان بعنوان مرکز فرماندهی و کنترل مستعمرات شرقی انگلستان انتخاب شده است. این امر بصورت تاریخی زمینه رشد سنگاپور را فراهم کرده است. بعد از دوران استعمار سنگاپور از مالزی جدا شده است و به علت نظام مدیریتی صحیح بسرعت پیشرفت کرده است. طوری که امروزه سنگاپور از لحاظ توسعه انسانی کشوری پیشرفته با میانگین درآمد بالا در حد کشورهای غربی است. دانشگاههای آنهم از اعتبار خوبی برخوردارند و دو دانشگاه اصلی آن جز 50 دانشگاه برتر جهان هستند. بخصوص در مهندسی رتبه دانشگاههای آن بالاتر است. روی هم رفته کشوری است که بسیاری از فاکتورهای یک کشور توسعه یافته را دارد. برای همین اگر می خواهید ادامه تحصیل دهید به دانشگاههای سنگاپور هم توجه کنید. بخصوص که از لحاظ وضعیت اقتصادی و رفاه به مراتب راحت تر از آمریکای شمالی خواهید بود.
زندگی در یک محیط جدید باعث می شود راحت تر بنویسم. برای همین سعی می کنم بیشتر بنویسم. چند تجربه ابتدایی را بیان می کنم:
1. فضای شهری سنگاپور خیلی زیبا و تمیز است. معلوم نیست کی و چه کسی این شهر را تمیز می کند. خیابان های پهن و ساختمان های بلند با فضای سبز زیاد چهره شهر را زیبا کرده است. از این لحاظ نسبت به بسیاری شهرها مانند تورنتو جلوتر است. ساکنان اصلی سنگاپور مالایی های مسلمان هستند ولی امروزه فقط 15% جمعیت را تشکیل می دهند و اکثریت با چینی تبارها است. این اقلیت مسلمان تاثیرگذار هستند و نسبت به غرب برای زندگی یک مسلمان کشور بهتری است.    
2. نکته منفی سنگاپور هوای مرطوب آن است. قبل از آمدن نگران این نکته بودم و حتی استادم هم می گفت نرو که هوایش خوب نیست! ولی حالا که آمده ام بنظرم قابل تحمل است و شبیه شمال خودمان است. نکته مهم این است که تقریبا همه ساختمان ها و وسایل نقلیه عمومی مجهز به تهویه مطبوع هستند و برای همین خیلی اذیت کننده نیست. شاید تحمل سرمای کانادا سخت تر باشد (البته بستگی دارد گرمایی باشید یا سرمایی).
3. سنگاپور چهار زبان رسمی انگلیسی، مالایی، چینی و تامیل دارد. زبان اداری و تحصیلی انگلیسی است ولی بیشتر مردم انگلیسی را خوب صحبت نمی کنند و لهجه بدی دارند. چینی های کانادا خیلی بهتر صحبت می کردند! طی این چند روز هم در فهم مطالب مشکل داشتم. اول فکر می کردم شاید طبیعی است و این ها لهجه خودشان را دارند ولی با بچه های ایرانی که صحبت کردم آنها هم تایید کردند. بعلاوه اروپایی های شهر خیلی بهتر صحبت می کنند.
4. فضای کاری دانشگاه خیلی خوب و راحت است. آشپزخانه ای داریم که قهوه، چای و شیرکاکائو رایگان دارد! نکته جالب این است که برخی از آمریکا و اروپا آمده اند اینجا درس بخوانند و حتی برخی اساتید از نژاد سفید آمریکا هستند. برخورد کادر دانشگاه و اساتید حتی از کانادا هم احترام آمیز تر است و خیلی تحویل می گیرند! (فکر کنم این ها هم فکر می کنند در کانادا خبری است!) البته مردم درونگراتر هستند (شبیه چینی های کانادا). استاد فعلیم همان اول شماره موبایل خود را داد و حتی گفت اگر نیاز به پول دارم بگویم! خلاصه از دانشگاه راضی هستم.
5. سنگاپور سیستم حمل و نقل عمومی خیلی خوبی دارد. خط های زیاد اتوبوس به همراه متروی خوب (اولین مترویی است که می بینم از متروی تهران بهتر است. متروی تورنتو و مونترئال خیلی پر سر و صدا و بد بود). نکته جالب این است که شما در سنگاپور ترافیک کمی می بینید. برای خودم عجیب بود تا با کمی جستجو و پرسش متوجه شدم دلیلش این است که دولت تعداد اتومبیل ها را بسیار محدود کرده است. در سنگاپور برای خرید اتومبیل ابتدا باید یک مجوز خرید! قیمت این مجوز حدود 60-100 هزار دلار است! خود اتومبیل ها هم وارداتی هستند و مالیات زیاد وضع شده است. برای همین خرید یک ماشین ساده 100 هزار دلار هزینه دارد. در حالی که در کانادا با حدود 10 هزار دلار می شد اتومبیل قابل قبولی خرید. ولی حمل و مقل عمومی خیلی گسترده است و مشکل را تا حد خوبی حل می کند. اتوبوس هم با تناوب زیاد می آید و خیلی معطل کننده نیست (در ساعات شلوغی هر 3-5 دقیقه اتوبوس می آید و در ساعات خلوت هر 15 دقیقه). بعلاوه اتوبوس ها جادار و بسیاری دو طبقه هستند و جز در ساعات شلوغی سرپا نمی مانید.
6. از دیگر ویژگی ها سنگاپور تعداد زیاد رستوران های آن است! معمولا هر جا باشید در فاصله نزدیک تان مجموعه ای از غذافروشی ها وجود دارد. اقلیت مسلمان باعث شده براحتی رستوران مسلمان پیدا شود. بنظر می آید اکثر مردم بیرون غذا می خورند. قیمت ها نسبت به کانادا خیلی پایین تر است (مثلا یک سوم) طوری که طی این 4 روز همیشه بیرون غذا خوردم. دانشجوها هم بر خلاف کانادا اغلب بیرون غذا می خورند.
7. نکته جالب دیگر سیستم رانندگی است که مانند انگلستان است و مسیر تردد چپ و راست برعکس است. ابتدا نامانوس است ولی زود عادت کردم. مشکل اصل موقع عبور از خیابان است که انسان مطابق معمول در جهت مخالف حرکت اتومبیل ها نگاه می کند و اگر اتومبیلی جلو نباشد فکر می کنید وقت عبور است ولی به وسط راه که می رسید می بینید اتومبیل پشت سرتان بوده است و به علت جهت غلط نگاه آن را ندیده اید. یا در پله برقی می خواهید بالا بروید که متوجه می شوید سمت قسمت پایین آمدن رفته اید. حتی با این مشکل در پیاده روی هم مواجه می شوید.
8. نکته مثبت دیگر وجود آب در دستشویی است. اغلب جاها یک دستشویی مدل ایرانی دارد و دستشویی فرنگی هم اغلب آب دارد. تا در غرب زندگی نکرده باشید نمی فهمید نبود آب در دستشویی چه دردسری است که از وجود آن بعنوان نکته مثبت! یاد می کنم.
پ.ن.1:روز دومی که سنگاپور بودم نزدیک دانشگاه یک رستوران مسلمان پیدا کردم و رفتم غذا خوردم. صاحب رستوران پرسید کجایی هستی. وقتی گفتم ایرانی هستم گفت ایران خیلی خوب است! روز سوم دوباره رفتم. داشتم نگاه می کردم چه چیزهایی دارند (رستوران از نوع سلف سرویسی بود) که دیدم هشت پا (ماهی اسکوئید) پخته اند!!! به صاحب رستوران گفتم این ها را جدا پخته اید؟! گفت: بله. با اکراه غذا را انتخاب کردم و مشغول شدم. تصمیم داشتم بعد از غذا بروم و بگویم شما که نوشته اید رستوران اسلامی چرا هشت پا پخته اید؟! اما حین غذا خوردن یادم آمد در فقه اهل سنت تمام موجودات دریایی حلال و قابل خوردن هستند! خدا از تقصیر جبت و طاغوت نگذرد که میراثشان هیچ جا آدم را رها نمی کند. بعد که با بچه ها صحبت می کردم گفتند حتما وقتی در رستوران غذا می خوری بپرس که محتوای غذا موجود دریایی نداشته باشد چون خیلی وقت ها ماهی که استفاده می کنند از نوع فلس دار نیست. امروز که رفته بودم سوال کردم و متوجه شدم روز قبل چیزی که خوردم ماهی داشته! امیدوارم که ماهی فلس دار بوده است.
پ.ن.2: در مجموعه رستوران ها معمولا رستوران چینی، تایلندی هم وجود دارد. گویا چینی ها به اردک علاقه دارند چون اردک ها مثل مرغ سوخاری کرده اند. ولی نکته جالب این است که گردن اردک هم روی بدنش سالم است! حالا نمی دانم حیوان را چطور کشته اند؟! خفه کرده اند یا ...؟!
پ.ن.3:از دیگر غذاهای متداول گوشت خوک است! درست است که در کانادا هم گوشت خوک مصرف می شد ولی این قدر گسترده نبود. اینجا خوک بریان و دل و جگر خوک کاملا متداول است!


تاریخ آخرین ویرایش:جمعه 24 شهریور 1391 01:22 ب.ظ

حسین
پنجشنبه 30 شهریور 1391 11:51 ق.ظ
سلام بر مرد یخی
زدید تو مایه های ماركوپولو
موفق باشید
اگر مقدوره از رشته های علوم انسانی واسلامی دانشگاه های اونجا هم بنویسید
ممنون
پاسخ مرد یخی : سلام
اگر چیزی دستگیرم شد می نویسم.
آشیانه پرستو
دوشنبه 27 شهریور 1391 11:07 ق.ظ
سلام

کلا تو کار سوپریزید ها!

بی‌ خبر رفتین سنگاپور! امیدوارم اونجا هم موفق باشید و تجربیاتتون رو به ما منتقل کنید. از نوشته‌هاتون لذت می‌برم
پاسخ مرد یخی : سلام
ممنون
تا به تا
جمعه 24 شهریور 1391 05:51 ب.ظ
موفق باشید
پاسخ مرد یخی : ممنون
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر